Jak wypełnić PIT 37 krok po kroku

Jak wypełnić PIT 37 krok po kroku

Rozliczenie PIT-37 2022 roku zbliża się wielkimi krokami, jak zwykle budząc u podatników sporo wątpliwości w kwestii tego, jak poprawnie wypełnić formularz. PIT 37 to jedna z najbardziej popularnych form rozliczenia z fiskusem. To rodzaj rocznej deklaracji składanej przed podatników, którzy rozliczają się z podatku dochodowego od osób fizycznych. PIT 37 wypełniony prawidłowo stanowi roczne podsumowanie wynagrodzeń osób zatrudnionych na umowie o pracę, umowie cywilnoprawnej, jak również dla emerytów. Deklaracja ta dotyczy wyłącznie przychodów opodatkowanych w skali podatkowej 12% i 32%. Nowy wzór wprowadza m.in. możliwość zaznaczenia w odpowiedniej rubryce ulgi dla młodych czy klasy średniej. Każdemu do poprawnego wypełnienia z pewnością przysłuży się instrukcja PIT 37. A zatem – oto kilka podstawowych informacji, które okażą się pomocne wszystkim podatnikom, którzy zabierają się za rozliczenie.

  • PIT 37 za 2022

  • Rozliczenie PIT 37 – instrukcja krok po kroku

  • Jak wypełnić PIT-37 papierowy?

  • PIT 0 – instrukcja wypełniania

PIT-37 za 2022

Pierwsze, co nasuwa nam się, gdy zabieramy się za wypełnienie rocznej deklaracji podatkowej, to termin, w którym należy ją złożyć w urzędzie skarbowym. W roku 2023 data ta przypada na 2 maja. Pomimo zmian, jakie w perspektywie rocznych rozliczeń z fiskusem przyniósł Nowy Ład, sam wzór formularza nie uległ radykalnym modyfikacjom. Podstawowa zmiana objęła obniżenie progu podatkowego z 17% do 12%, co ma istotny wpływ na ostateczne wyliczenia opodatkowania naszych przychodów. Zmienił się również wachlarz ulg, z których możemy skorzystać. Chęć skorzystania z ulgi dla młodych, dla samotnych rodziców czy dla klasy średniej zaznaczamy w 3. części formularza. To tylko część ulg, które możemy uwzględnić w swoim zeznaniu podatkowym. Wątpliwości z pewnością rozwieje, przygotowana przez nas, PIT 37 instrukcja krok po kroku.

Rozliczenie PIT 37 – instrukcja krok po kroku

A zatem – jak wypełnić PIT 37? W prawidłowym wypełnieniu formularza może pomóc nam, udostępniany w sieci przez odpowiednie organy czy doradców finansowych, przykładowy PIT 37. Wzór wypełniony pomoże nam ocenić, czy właściwie zinterpretowaliśmy przysługujące nam prawa z tytułu ulg, jak również – czy wpisaliśmy w formularzu odpowiednie kwoty w odpowiednie rubryki. Z jakich danych korzystać? PIT 37 wypełniamy wartościami, które znajdziemy w formularz PIT 11 oraz PIT-R. Informacje w nich zawarte dotyczą całkowitej kwoty naszego rocznego przychodu, rozliczonych kosztów uzyskania pobranych zaliczek, wszelkich składek na ubezpieczenia zdrowotne czy społeczne, a także kwot wolnych od podatku. W stosownym czasie otrzymamy rozliczenie PIT 11 od pracodawcy, natomiast drugi z wymienionych dokumentów udostępni nam urząd miasta lub gminy. Po wprowadzeniu tych danych musimy skontrolować, czy właściwie wskazano wszystkie kwoty kosztów uzyskania przychodów. Następnie przechodzimy do wyboru ulg, które nam przysługują. Ich pełny wykaz znajdziemy w stosownym rozporządzeniu Ministerstwa Finansów, ale możemy też poprosić o poradę w tej kwestii pracownika urzędu skarbowego lub skorzystać z internetowego poradnika, gdzie znajdziemy objaśnienia do PIT 37. Jeżeli wypełniamy PIT w aplikacji bądź przygotowanym do tego programie, zaznaczenie stosownej ulgi powinno być widoczne także w kwotach wyliczonych w formularzu. Gdy już zakończymy uzupełnianie deklaracji internetowo, możemy złożyć ja bez wychodzenia z domu, korzystając z rządowego systemu Twój ePIT lub z innej aplikacji do wypełniania formularzy, które umożliwia nam złożenie podpisu elektronicznego.

Intuicyjna aplikacja PITax.pl zawiera objaśnienia do PIT 37

Jak wypełnić PIT-37 papierowy?

Wszystkie dane, które wpisujemy w deklaracji PIT 37, przychód, koszty jego uzyskania, przysługujące nam ulgi, to informacje poufne, które jednak należy jawnie udostępnić odpowiednim organom skarbowym. Oczywiście nasze dane są chronione systemowo także wtedy, gdy decydujemy się złożyć oświadczenie podatkowe za pośrednictwem programu czy aplikacji. Wszystko możemy jednak załatwić stacjonarnie, w okienku urzędu, wcześniej wypełniając papierową deklarację np. w domowym zaciszu. Reguły uzupełniania kolejnych stron formularza nie ulegają w tym przypadku żadnej zmianie. Gotową i podpisaną ręcznie deklarację możemy złożyć osobiście lub wysłać pocztą, listem poleconym.

PIT 0 – instrukcja wypełniania

Pojawia się jednak kluczowe pytanie – jak wypełnić PIT-37 zerowy wzór? Podatnicy, którzy uzyskują wyłącznie przychody nieopodatkowane lub nie uzyskały żadnych przychodów w roku, który akurat podlega rozliczeniu, są zwolnione ze składania deklaracji PIT. Mogą złożyć deklarację PIT 0 w celu uzyskania zaświadczenia o przychodach. Inaczej jest w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, które – nawet w przypadku zerowych przychodów – są zobowiązane do dostarczenia formularza PIT 0. Złożenie deklaracji zerowej, gdy kończy nam się termin, a nie jesteśmy w stanie rozliczyć deklaracji PIT 37, np. ze względu na zagubienie pewnych dokumentów, pomoże nam w uniknięciu kary. Oczywiście, gdy odpowiednie dane już uzyskamy, należy złożyć właściwie wypełniony dokument po terminie. Formularz zerowy złożymy w okienku urzędu bądź w formie zdalnej dokładnie w takim samym trybie, co standardowe deklaracje.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij