Czym jest Cloud hosting i czy warto z niego korzystać?

Czym jest Cloud hosting i czy warto z niego korzystać?

Prężnie rozwijające się strony internetowe potrzebują coraz to większych zasobów sprzętowych, które pozwolą im przyjmować i obsługiwać znaczną ilość odwiedzających. Nie przystoi wszak, aby popularna strona w godzinach szczytu ładowała się długie milisekundy, prawda?

Sposobem na usprawnienie działania strony czy też witryny internetowej, jest wykorzystaniem w tym cloud hostingu. Jest to nowa usługa, oferowana przez firmy informatyczne, która ma być odpowiedzią na przestarzałe już hostingi. Czym się charakteryzuje? Jakie ma wady, zalety? O tym wszystkim dowiecie się z poniższego tekstu.

Szybkość, wydajność oraz ochrona

Cloud hosting to nic innego jak zbiór usług, wykorzystujących tzw. chmurę obliczeniową, czyli układ serwerów współdzielących ze sobą zasoby. W żadnym jednak wypadku nie jest to zwykła wirtualizacja, ale inteligentny układ, którego głównym zadaniem jest utrzymanie jak najlepszych parametrów odczytu oraz przesyłu pomiędzy użytkownikiem a serwerem. Warto tutaj zaznaczyć, że urządzenia w chmurze nie współdzielą jedynie samych bloków pamięci, ale wszystko.

W razie spadku wydajności, cała nasza strona fizycznie przenoszona jest na najszybszy z dostępnych serwerów, co dzieje się w czasie rzeczywistym. Nie istnieje więc problem przeciążenia łącza, zbyt dużej liczby odwiedzających czy zajęcia mocy obliczeniowej serwera przez inną stronę, co było dość częste w przypadku zwykłych hostingów oferowanych przez firmy informatyczne.

Wsparcie dla najnowszych technologii

Chmura obliczeniowa jest najnowocześniejszym rozwiązaniem w branży webowej, dlatego stale jest rozwijana. Wszystkie z wykorzystywanych serwerów zaimplementowane mają najnowsze interpretery nie tylko głównych języków, takich jak HTML5 czy CSS3. Z powodu nastawienia na duże strony, nie brakuje tam narzędzi niezbędnych do pracy witryn, które na bieżąco generowane są z serwera przy pomocy PHP7.

Warto tutaj dodać, że na zwykłych hostingach firmy informatyczne oferują nam dostęp do góra PHP5, który w wielu przypadkach okazuje się niewystarczający. Osoby korzystające z frameworków również mogą być spokojne, aplety niezbędne do ich pracy, również w większości ofert zostały przewidziane.

Nie ma rozwiązań bez wad

Niewątpliwą piętą achillesową rozwiązań w chmurze, jest ich cena. Korzystanie z cloud hostingu jest znacznie droższe niż w przypadku zwykłych serwerów hostingowych, ponieważ fizycznie nie zajmujemy miejsca na wybranym serwerze, ale współdzielimy moc wielu z nich. Jest to więc rozwiązanie dla osób, które zdają sobie sprawę, ze ruch na ich stronie jest niewspółmiernie wysoki do mocy obliczeniowej, która oferowana jest przez ich aktualnego usługodawcę lub od samego początku działania serwisu nie chcą borykać się z problemami natury technicznej.

Prężnie rozwijające się firmy informatyczne, które oferują usługi hostingowe, zmierzają do całkowitego zastąpienia przestarzałych serwerów na nowoczesne chmury obliczeniowe, więc za kilka lat korzystanie z nich stanie się codziennością.

Czy zawsze jest drożej?

Jako że cloud hosting jest wciąż młodą technologia, to jego koszt jest wyższy niż w przypadku tanich, ale niewydajnych hostingów. Warto zatem zastanowić się czy korzystanie z nowszego rozwiązania, nie będzie korzystniejsze dla budżetu firmy. W rozwiązaniach w chmurze płaci się wyłącznie za zużytą moc obliczeniową, a nie tą zadeklarowaną. Jest to szczególnie ważne dla stron, które nie charakteryzują się stałym zapotrzebowaniem na moc obliczeniową. Oczywiście za okresy większego zużycia przyjdzie nam zapłacić więcej, ale w ogólnym rozrachunku i tak wyjdziemy na plus.

Podsumowując, nowoczesne cloud hostingi są ciekawą alternatywą dla typowych rozwiązań, ponieważ łączą w sobie wysoką wydajność, skalowalność oraz niezawodność. Koniec z przeciążonymi serwerami czy przekraczaniem limitów, ponieważ w takowym rozwiązaniu one po prostu nie istnieją. Kosztami również nie trzeba się przejmować, ponieważ w dłuższym okresie okaże się, że to rozwiązanie lepsze dla naszego firmowego portfela. Nic dziwnego zatem, ze jest to rozwiązanie szeroko promowane przez firmy informatyczne.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij