Jak Polacy korzystają z aplikacji pogodowych?

Google Play oferuje mnóstwo aplikacji służących sprawdzeniu pogody. Niektóre firmy wprowadziły nawet własne aplikacje po to, by móc wyświetlać użytkownikom prognozę w aplikacjach sygnowanych swoim logiem. Czy to dobre posunięcie marketingowe i czy Polacy chętnie korzystają z aplikacji pogodowych?

Przedmiot badań

Wielu producentów urządzeń mobilnych dodaje do nich widgety pogodowe, zamiast aplikacji. Niektórzy fabrycznie umieszczają w telefonach czy tabletach aplikacje preinstalowane. W badaniu Mobience znalazły się dane pochodzące z aplikacji instalowanych, czyli takich, które użytkownik sam decyduje się umieścić na swoim urządzeniu mobilnym. Analiza obejmuje tylko faktyczne uruchomienia aplikacji pogodowych z wywołaniem ich na pierwszy ekran. Nie obejmuje natomiast wigdetów pogodowych i wyświetlania informacji o pogodzie przez launchery, nakładki pozwalające na zmianę interfejsu użytkownika (wyglądu, funkcjonalności).

Lato vs jesień

Zasięg aplikacji pogodowych jest różny, jeśli pod uwagę weźmie się miesiące wakacyjne i jesienne. W lipcu wyniósł 13%, natomiast we wrześniu 9%. Rozbieżność ta może wynikać z kilku czynników. Pierwszym z nich jest okres wakacji i urlopów, w trakcie których duże znaczenie ma pogoda. Drugim czynnikiem może być charakterystyka danej pory roku. O ile w lecie pogoda bywa nieprzewidywalna – od upału, po burze, o tyle jesienią jest stała – pochmurna i deszczowa.

Prognoza poranna czy wieczorna?

Jak wynika z badania Mobience, Polacy równie często sprawdzają pogodę rano, co wieczorem i nie ma na tym polu żadnych skoków w statystykach. Jedyne różnice można zauważyć w okresie letnim, kiedy zasięg aplikacji pogodowych między godziną 7 a 10 rano wynosił 5,73%, a między godziną 20 a 24 – 6,88%. Zapewne wiąże się to z wieczornym planowaniem wakacyjnego wypoczynku kolejnego dnia lub dostosowywania garderoby np. do pracy. Nie zaobserwowano także, aby o jakiejś konkretnej porze regularnie wzrastało korzystanie z aplikacji pogodowych.

Co ciekawe, zarówno w lipcu jak i wrześniu, z aplikacji pogodowych korzystano najczęściej nie w weekendy, ale w robocze dni tygodnia.

Najpopularniejsze aplikacje pogodowe

Najczęściej wywoływaną aplikacją pogodową we wrześniu była AccuWeather. Jeśli jednak wziąć pod uwagę czas korzystania z poszczególnych apek, pierwsze miejsce zajmuje Weather Live (4 minuty i 45 sekund, AccuWeather 10 sekund). Różnica wynika ze specyfiki samych aplikacji: pierwsza służy do szybkiego sprawdzenia najważniejszych parametrów pogodowych, natomiast druga umożliwia podgląd frontów pogodowych na żywo.

Jak Polacy korzystają z aplikacji pogodowych

Przy porównaniu tego rankingu z okresem letnim, dane są podobne. Najpopularniejszą aplikacją w lipcu była AccuWeater, ale spędzano w niej więcej czasu, niż w październiku, bo minutę i 9 sekund. Najdłużej znów korzystano z Weather Live – 3 minuty i 15 sekund.

Podsumowanie

Lato nieznacznie sprzyja korzystaniu z instalowanych pogodowych aplikacji mobilnych, niż inne pory roku, a wiąże się to zapewne z planowaniem wakacyjnego odpoczynku. Jednak producenci urządzeń mobilnych oferują swoim użytkownikom możliwość sprawdzenia prognozy bez konieczności wywoływania dedykowanych aplikacji, wyposażając telefony i tablety w widgety. Tym samym skutecznie pomniejszają grono odbiorców kampanii marketingowych, kierowanych na urządzenia mobilne, co pokazują np. zasięgi aplikacji pogodowych z lipca i września. Dobrze jest zatem dobrać takie narzędzia i formy reklamy, by móc cieszyć się z jej efektywności, W tym celu warto śledzić podobne rankingi i badania tworzone przez Spicy Mobile.

Źródło: materiały prasowe Spicy Mobile

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij