Zarządzanie finansami i księgowością z wykorzystaniem nowoczesnych systemów ERP

Zarządzanie finansami i księgowością z wykorzystaniem nowoczesnych systemów ERP

Niezależnie od tego, w jakiej branży działa przedsiębiorstwo, musi zarządzać swoimi finansami i mieć dział księgowy lub podjąć współpracę z biurem rachunkowym, jakie będzie sprawowało  pieczę nad dokumentami. Dysponując odpowiednimi narzędziami łatwiej zachować porządek i efektywnie zarządzać wszystkimi procesami. Jednym z narzędzi, jakie znajdą zastosowanie w każdej firmie, jest system ERP.

System ERP to z języka angielskiego Enterprise Resource Planning. To zaawansowane oprogramowania integrujące wszystkie obszary działalności firmy. Może to być sprzedaż, logistyka, produkcja, finanse, księgowość i wiele innych. Ze względu na liczne zalety na rozwiązanie to decydują się zarówno małe, jak i duże firmy. Jakie są największe korzyści płynące ze wdrożenia systemu ERP?

Zarządzanie procesami na najwyższym poziomie

Podstawową cechą systemów ERP jest centralizacja danych. Składa się on z modułów odpowiadających różnych działom firmy. Przykładowo do zarządzania finansami posłuży program do księgowości stanowiący właśnie jeden z modułów. Istotne, że dane gromadzone przez poszczególne komórki firmy są gromadzone i przetwarzane w jednej bazie danych. Mogą więc mieć do nich szybki wgląd także pracownicy innych działów. Są one dostępne w czasie rzeczywistym.

Drugą elementarną cechą, a zarazem zaletą systemu ERP jest automatyzacja procesów. Jest szereg czynności, które są powtarzalne, a wykonywanie ich ręcznie naraża na popełnienie błędów i zajmuje sporo czasu. System ERP zaprojektowano w taki sposób, by je maksymalnie zautomatyzować, a to usprawnia pracę.

Możliwość śledzenia w czasie rzeczywistym finansów pozwala efektywniej planować budżet i tworzyć rzetelne raporty i zestawienia. W ERP znajdują się narzędzia do analizy danych, więc proces ten będzie przebiegać szybciej.

Zalety korzystania z programu księgowego zintegrowanego z systemem ERP

Myśląc o tym, by wdrożyć system ERP pod kątem zarządzania księgowością, należy przyjrzeć się nieco bardziej szczegółowo zaletom, jakie się z tym wiążą. Wspomnieliśmy, że systemy ERP poprzez automatyzację pozwalają zaoszczędzić dużo czasu, ale nie tylko automatyzacja codziennych zadań się do tego przyczynia. Zawsze, kiedy będą zmieniały się przepisy, a przedsiębiorcy będą musieli wypisywać nowe druki do urzędów bądź mają być na innych wzorach, program będzie aktualizowany. Nie trzeba więc śledzić przepisów, a to też wpływa na oszczędność czasu.

Moduł dla księgowości posiada wszystkie funkcje programu księgowego, a więc pozwala na prowadzenie ksiąg, tworzenie rozliczeń, faktur, bilansów rocznych i wielu innych dokumentów, a przy tym wszystko jest uporządkowane. W części programów jest specjalny panel do wymiany dokumentów między działem księgowym i resztą pracowników, a w przypadku biura rachunkowego z klientami. To znacząco ułatwia współpracę i usprawnia wymianę informacji. Więcej na temat oprogramowania zawierającego wszystkie funkcje, o jakich wspomnieliśmy, a które sprawdzi się zarówno w biurze rachunkowym, jak i firmie posiadającej dział księgowy można przeczytać na stronie https://www.enova.pl/branze/biura-rachunkowe/.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij