Ranking 5 narzędzi do wizualizacji danych

Ranking 5 narzędzi do wizualizacji danych

Wizualizacja danych jest kluczowym elementem pozyskiwania, przetwarzania i analizy informacji. Odpowiednia prezentacja danych w formie graficznej pozwala szybciej dostrzec trendy i anomalie, co z kolei ułatwia podejmowanie trafnych decyzji biznesowych. Narzędzia typu Business Intelligence odgrywają tutaj kluczową rolę, umożliwiając lepsze zrozumienie biznesu i tworzenie przewagi konkurencyjnej. W tym artykule zaprezentuję pięć popularnych narzędzi do wizualizacji danych oraz podpowiem, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Microsoft Power BI

Jednym z liderów na rynku narzędzi do wizualizacji danych jest Microsoft Power BI. To wszechstronne rozwiązanie oferuje liczne opcje wizualizacji danych, a także umożliwia tworzenie niestandardowych rozwiązań przy wykorzystaniu języka programowania. Power BI doskonale integruje się z innymi narzędziami Microsoftu, takimi jak Excel czy SharePoint. Możliwość łatwego udostępniania raportów użytkownikom końcowym bez konieczności udostępniania im surowych danych, stanowi dodatkowy atut tego narzędzia.

Looker Studio (dawniej Google Data Studio) i Looker

Looker Studio, wcześniej znane jako Google Data Studio, jest narzędziem zaprojektowanym przez Google. To idealne rozwiązanie dla organizacji, które szeroko korzystają z innych narzędzi Google, ponieważ umożliwia łatwą integrację z nimi. Looker Studio oferuje także możliwość customizacji raportów, a wszystkie opcje są dostępne bezpośrednio w chmurze. Jeśli Twoje potrzeby są bardziej zaawansowane, warto rozważyć Looker, które oferuje podobne funkcjonalności jak Power BI czy Tableau, ale działa bezpośrednio w chmurze Google.

Tableau

Tableau to kolejne popularne narzędzie do wizualizacji danych, należące do Salesforce. Zapewnia ogromne możliwości integracji z różnymi źródłami danych oraz funkcje do wizualizacji geograficznej. Tableau występuje w dwóch wersjach: darmowej Tableau Public oraz płatnej wersji pełnej, która daje dostęp do wszystkich funkcji. Warto zaznaczyć, że w wersji darmowej raporty automatycznie stają się publicznie dostępne, dlatego przy obsłudze wrażliwych informacji warto skorzystać z płatnej wersji.

Microsoft Excel

Choć może się wydawać zaskakujące, Microsoft Excel również może pełnić rolę narzędzia do wizualizacji danych. Szczególnie z wykorzystaniem języka VBA, Power Pivot i Power Query, można uzyskać zaawansowane funkcje wizualizacji. Jest to dobre rozwiązanie dla organizacji, które nie potrzebują rozbudowanych analiz i korzystają z prostych zestawień danych. Wraz z rosnącą ilością danych i potrzebami analizy, warto jednak rozważyć bardziej zaawansowane narzędzia.

Python z bibliotekami

Python jest popularnym językiem programowania, szczególnie wśród analityków i data scientistów. W połączeniu z bibliotekami, takimi jak Pandas, NumPy, Matplotlib i Seaborn, Python staje się potężnym narzędziem do wizualizacji danych. Oferuje duże możliwości statystycznego podejścia do analizy danych i daje praktycznie nieograniczone możliwości wizualizacji. Jednak dostępność specjalistów w tej dziedzinie jest wciąż ograniczona.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego narzędzia do wizualizacji danych zależy od wielu czynników, takich jak rozmiar organizacji, ilość danych, budżet i potrzeby analizy. Niezależnie od wybranego narzędzia, kluczową rolę odgrywa czynnik ludzki, czyli doświadczenie, umiejętności i intuicja analityków. Warto pamiętać, że to właśnie ludzie są odpowiedzialni za interpretację danych i podejmowanie kluczowych decyzji biznesowych. Jeśli potrzebujesz wsparcia w wyborze i wdrożeniu narzędzi do wizualizacji danych, skonsultuj się z ekspertami Conversion, którzy pomogą Ci wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej organizacji.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij