Jak uzupełniać e-PITy?

Jak uzupełniać e-PITy?

Rozliczenie PIT 2023 już coraz bliżej, dlatego warto dowiedzieć się, jak w łatwy sposób skontrolować oraz wypełnić swoje dokumenty. Przeczytaj poniższy artykuł i zobacz, że PIT online nie jest straszny.

1. Czym są PITy i kogo obowiązują?

2. Program do rozliczania PIT

3. Elektroniczny PIT program – jak funkcjonuje?

4. Dlaczego warto rozliczyć podatek dochodowy przez internet?

PITax.pl to program do rozliczania PIT, który zadba o Twoje finanse

Czym są PITy i kogo obowiązują?

PIT jest sprawozdaniem z dochodów rocznych. To dokument, który obowiązuje wszystkich podatników mających legalne źródło dochodu, czyli takich których prawo obciąża obowiązkiem płacenia podatków. W zależności od tego z jakich źródeł ponosimy zyski, jesteśmy zobowiązani do wypełnienia konkretnych formalności.

Jako źródła dochodu uważa się m.in: dochody z pracy, emerytury, renty, uzyskane zyski z działalności gospodarczej lub wynajmu nieruchomości, pobierane alimenty oraz niektóre stypendia. Najczęściej wypełnianym PITem jest PIT 37.

Dopilnowanie tego by rozliczyć się właściwą deklaracją jest bardzo ważne. Dzięki temu nie tylko realizujemy swój obowiązek prawny oraz poświadczamy o legalnych zarobkach ale również możemy starać się o różnego rodzaju ulgi podatkowe. Ulgi podatkowe pozwalają niekiedy na duże zmniejszenie kosztów podatku jakie musimy ponieść, dlatego warto o nich pamiętać.

Jeżeli czujesz, że nie jesteś pewny kwestii dotyczących uzupełnienia rozliczenia rocznego warto jest wpisać w wyszukiwarkę hasła takie jak podatnik info lub mf gov. Zostaniesz przekierowany na witryny tłumaczące zawiłości dotyczące kwestii podatkowych.

Pamiętaj, że zeznanie roczne jest obowiązkowe, jednak możesz bardzo ułatwić jego zdanie, dzięki możliwości e PIT gov. Od wprowadzenia usługi ePITów podatnicy nie są już zobowiązani do wstawiania się w urzędach. Formalności mogą wykonać przez internet wykorzystując do tego programy rozliczeniowe.

Program do rozliczania PIT

Większość programów do rozliczania PIT przez internet jest darmowa. Najczęściej występują w formie aplikacji lub witryny internetowej, przez którą logujemy się do swojego konta.

Programy połączone są z rządowym systemem, dzięki czemu uzupełnione przez nas dokumenty trafiają bezpośrednio w odpowiednie miejsce.

Tworząc swoje konto na programie do rozliczania nie tylko jesteś wstanie uzupełnić wniosek e-PIT 2023, ale również przeglądnąć stare deklaracje np. e PITy 2022. Jest to jedna z możliwości jakie daje elektroniczne rozliczanie PIT.

Program został opracowany w taki sposób żeby być jak najbardziej intuicyjny i przy tym pomocny.

System pilnuje żeby uzupełniane przez nas deklaracje były odpowiednie. W momencie kiedy zaczniesz wpisywać dane podpowie Ci jaki konkretny dokument powinien zostać wypełniony. Następnie będzie czuwał nad tym żeby najważniejsze informacje nie zostały pominięte. Nie przepuści również deklaracji, która będzie miała zbyt mało cyfr numeru PESEL, nie wpisane odpowiednio kwoty itp.

Elektroniczny PIT program – jak funkcjonuje?

Skupmy się teraz na samym programie, który pozwala na rozliczenie e PIT.

Jak już wcześniej było podane, żeby móc skorzystać z darmowego programu do rozliczenia należy podać swoje dane i zalogować się na stworzone konto.

Następnie wyszukujemy miejsce, w którym możemy zacząć uzupełniać naszą deklarację. Za pomocą swojego konta możesz rozliczyć siebie oraz swoich bliskich.

Rozbudowany program do rozliczania PIT pozwala na nie tylko wpisanie wszelkich danych, ale również obliczenie ulg, progów podatkowych lub kwot. W razie potrzeby z łatwością będziesz mógł dołączyć potrzebne załączniki.

Pamiętaj żeby przed wysłaniem deklaracji dokładnie ją sprawdzić pod kątem całkowitego uzupełnienia. Jeżeli ją zaakceptujesz Urząd otrzyma ją właśnie w końcowej formie.

Dlaczego warto rozliczyć podatek dochodowy przez internet?

Rozliczanie poprzez PIT gov jest łatwą formą, która wspomaga wielu podatników. Z PIT 2022 gov skorzystało tysiące ludzi, oszczędzając sobie w ten sposób dużo czasu oraz popełnionych błędów.

Decydując się na ePITy możesz być pewny, że podawane przez Ciebie dane są w pełni bezpieczne i nie zostaną udostępnione żadnym nieupoważnionym osobom. Logowanie zabezpieczane jest hasłem, a Twoje dokumenty nie mogą być pobrane inaczej niż przez Twoje osobiste logowanie.

W przypadku konta mamy łatwy dostęp do wszelkich złożonych deklaracji. W razie potrzeby możemy sprawdzić nasze informacje lub wydrukować konkretny dokument. Jeżeli potrzebujesz zaświadczenia do krs pobierz odpowiedni plik i wygodnie wydrukuj go w domu.

Nie będziesz musiał martwić się katalogowaniem starych dokumentacji w segregatorach i ryzykiem ich ewentualnego zgubienia. Teraz każdą deklarację będziesz miał w jednym miejscu.

Rozliczanie się przez konto podatnika pozwala nam na szybkie uzupełnienie dokumentacji i nie tracenia czasu na jeżdżenie po Urzędach. Co więcej okres do którego musimy złożyć wymagane dokumenty nie jest w ten sposób ograniczony pracą placówki. Pamiętaj jedynie żeby zrobić to przed północą.

Jak widzisz, rozliczanie PITów nie jest takie trudne. Wystarczy mieć dostęp do intranetu oraz zalogować się w elektronicznym programie do ePITów.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij