Jak rozliczyć dochód z reklamy internetowej?

Zarabiasz na reklamach Google AdSense? Publikujesz na swoim blogu artykuły sponsorowane? Dochód taki, jak prawie każdy, podlega opodatkowaniu. Przeczytaj w jaki sposób należy rozliczyć dochód z reklamy internetowej.

W zależności od charakteru reklamy, dochód może być rozliczany na trzy sposoby: jako dzierżawa części strony internetowej, jako przychód z innych źródeł lub jako działalność wykonywana osobiście (umowa o dzieło lub zlecenie). Może być oczywiście rozliczany także w ramach działalności gospodarczej, jednak tutaj skupimy się na osobach, które nie posiadają firmy, a dochód z reklamy na swojej stronie trakują jako dodatkowe źródło dochodu.

Dzierżawa części strony internetowej

Zgodnie z Interpretacją Ogólną Ministra Finansów z dnia 5 września 2014 roku (DD2/033/55/KBF/14/RD-75000) wynagrodzenia z tytułu udostępniania (poza działalnością gospodarczą), powierzchni na stronie internetowej są przychodem z tytułu „umowy o podobnym charakterze do umowy najmu lub dzierżawy”. W ten sposób można potraktować np. dochód z Google AdSense, AdKontekt, czy innych systemów.

Przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze można rozliczać na dwa sposoby: na zasadach ogólnych lub ryczałtowo. Osoby, które zdecydują się na rozliczenie w formie ryczałtu powinny złożyć oświadczenie o wyborze takiej formy opodatkowania do 20 stycznia danego roku lub do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskany został pierwszy przychód. Jeżeli pierwszy przychód został osiągnięty w grudniu, oświadczenie należy złożyć do końca grudnia. Niezłożenie oświadczenia w odpowiednim terminie jest traktowane przez urząd skarbowy jako informacja, że podatnik chce się rozliczać na zasadach ogólnych.

Obie formy rozliczenia mają wady i zalety. Przy zasadach ogólnych podatek jest liczony według skali podatkowej, tzn. wynosi 18% lub 32% po przekroczeniu progu podatkowego. Od przychodu możliwe jest odliczenie kosztów jego uzyskania, np. wydaków na domenę i serwer, istnieje też kwota wolna od podatku (3091 zł). Przy rozliczeniu ryczałtowym podatek wynosi 8,5%, nie obowiązuje jednak kwota wolna od podatku ani możliwość odliczenia kosztów uzyskania przychodu.

Niezależnie od wyboru sposobu opodatkowania, w trakcie roku należy wpłacać zaliczki na podatek, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został uzyskany przychód. Na początku następnego roku należy złożyć odpowiedni formularz PIT. Osoby rozliczające się na zasadach ogólnych składają PIT-36 do końca kwietnia, natomiast osoby, które wybrały ryczałt wypełniają PIT-28 z załącznikiem PIT-28A i składają dokumenty do końca stycznia.

Przychody z innych źródeł

Czym są tzw. przychody innych źródeł wskazuje art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychód z reklamy internetowej należy rozliczyć jako inne źródła przychodu, jeżeli z reklamodawcą nie została zawarta umowa o charakterze umowy podobnej do umowy najmu lub dzierżawy, ani umowa o dzieło lub zlecenie.

W praktyce, taką formę rozliczenia stosuje np. whitepress.pl – popularny serwis do content marketingu. Wydawca, który opublikował na swojej stronie artykuły sponsorowane otrzymuje od serwisu PIT-8C, na podstawie którego ma obowiązek złożyć PIT-36 do końca kwietnia.

Umowa o dzieło lub zlecenie

Rozliczenia w oparciu o umowę o dzieło lub zlecenie powinny dokonać osoby, które nawiązały współpracę bezpośrednio z reklamodawcą i współpraca miała charakter „dzieła” lub „zlecenia”. W praktyce można rozliczyć w ten sposób na przykład opracowanie i publikację na swojej stronie artykułu na temat zlecony przez reklamodawcę.

Rozliczenie umowy o dzieło lub zlecenie nie jest trudne. Reklamodawca powinien do końca lutego przesłać wydawcy PIT-11, a ten na podstawie tej deklaracji powinien wypełnić PIT-37.

Autor: www.rozliczeniepit.pl – serwis prezentujący porady dotyczące podatku dochodowego oraz oferujący bezpłatny program do rozliczania PIT

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij