badanie cawi - co to jest

Badanie CAWI – co to jest?

Coraz więcej firm chętnie korzysta z opcji uzyskania opinii na temat swoich produktów bądź usług za pomocą badań opinii publicznej. Jedną z form jest badanie CAWI. O czym mowa w praktyce, kto może z niej skorzystać i jakie korzyści za sobą niesie? Podpowiadamy.

Badanie CAWI – o czym mowa w praktyce?

CAWI, czyli Computer Assisted Web Interview to bardzo ciekawa forma badania, która wpisuje się w ilościową metodologię badań rynku i opinii. Pozyskanie danych od respondentów rozpoczyna się za pośrednictwem przeglądarek www, w których umieszczane są tak zwane kwestionariusze elektroniczne. Nadzór nad ich wypełnieniem zapewnia dedykowane oprogramowanie badawcze, które odpowiada za chociażby kontrolę stopnia przebadania założonej próby, odpowiednią kolejność zadawania pytań oraz weryfikację i prawidłowy zapis uzyskiwanych odpowiedzi.

Jakie są zalety badania CAWI?

Badania CAWI prezentują cały szereg zalet. Przede wszystkim są to dostosowane kwestionariusze – jeśli są one dobrze zaprojektowane, automatycznie zarządzają wszystkimi pytaniami za pomocą przejść logicznych, takich jak wyświetlanie lub pomijanie poszczególnych pytań. Polega na tym, że jeśli ankietowany odpowie na dane pytanie tak, że będzie się ona wykluczała z kolejnym zaplanowanym pytaniem, to ono się nie ukaże i zostanie pominięte.

Kolejnym argumentem przemawiającym za korzystanie z badania CAWI jest większa przejrzystość. Ankieta może być skonstruowana tak, aby ułatwić jej zrozumienie i zwiększyć odsetek odpowiedzi. Warto w takich ankietach formułować pytania tak, aby wynikały one z poprzednich. Każda osoba przeprowadzająca ankietę internetową powinna umieścić pytania w kolejności logicznej w ankiecie;

Metoda CAWI pozwala również na zredukowanie kosztów. Odchodzą bowiem te związane z zakupem urządzeń elektronicznych. Ponadto osoba przeprowadzająca badanie tego typu nie musi ponosić kosztów związanych z papierowymi kwestionariuszami, tak jak odbywa się to przykładowo w metodzie badawczej PAPI

Skraca się również czas potrzebny na analizę danych. Dzieje się tak, ponieważ dane te są dostępne w czasie rzeczywistym w bazie danych administratora. Niektóre programy pozwalają na tworzenie raportów z badań w czasie rzeczywistym. Dzięki temu można łatwo zaoszczędzić wiele czasu, który mogą poświęcić na przeprowadzenie kolejnej ankiety przez internet. Bardzo często można otrzymać nagrody za wykonanie określonej liczby takich ankiet, jednak warto pamiętać, że nie dostajemy za to realnych pieniędzy do ręki.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij