Co to są kryptowaluty? Czy kryptowaluty są bezpieczne?

Rozwój to proces, który nieodzownie wpisany jest w nasze życia. Jego istnienie szczególnie mocno zauważyć można w dziedzinie finansów. Przełomowym momentem było pojawienie i zakorzenienie się kryptowalut na rynku. Czym są? Do czego służą? Czy są bezpieczne?

Co to są kryptowaluty?

Kryptowaluty, czyli waluty kryptograficzne, są rodzajem cyfrowego pieniądza. Zostały stworzone bazie algorytmu. Stanowią rozproszony system księgowy, który przechowuje dane o stanie posiadania w umownym jednostkach. Większość z nich nie podlega kontroli organów państwowych. W założeniu miały służyć regulowaniu należności (niektórzy sprzedawcy akceptują płatność w kryptowalutach, można także regulować nimi należności prywatne), jednak w większości krajów nie jest to legalny środek płatniczy. Wiele osób traktuje je jako sposób na inwestycję posiadanego kapitału, który obarczony jest wysokim ryzykiem, aczkolwiek może pozwolić na wypracowanie sporych zysków.

Waluty kryptograficzne przechowywane są w portfelach do kryptowalut, np. portfelbitcoin.pl. Są to miejsca (urządzenie, fizyczny nośnik, program lub usługa), w których zapisywane są klucze prywatne, niezbędne do przeprowadzenia wszelkiego rodzaju transakcji. Dzięki nim można operować najpopularniejszymi kryptowalutami, o których mowa poniżej, jak i bardziej niszowymi rozwiązaniami na rynku.

Jakie są popularne kryptowaluty?

Na rynku znaleźć można wiele różnych kryptowalut, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Warto je znać, ponieważ cechują je największa kapitalizacja oraz płynność w handlu. Dodatkowo ich wahania są stosunkowo niewielkie, porównując kursy wszystkich kryptowalut dostępnych na rynku. Możliwy jest handel z dźwignią, za pośrednictwem CFD oraz kontraktów futures, na kryptowalutach, w szczególności tych o większej kapitalizacji, ale jest to niebezpieczne.

Oto TOP 10 popularnych kryptowalut:

  • Bitcoin (BTC),

  • Ethereum (ETH),

  • Cardano (ADA),

  • Tron (TRX),

  • Polkadot (DOT),

  • Solana (SOL),

  • XRP (XRP),

  • Tether (USDT),

  • Uniswap (UNI),

  • Stellar (XLM).

Czy kryptowaluty są bezpieczne? Czy warto w nie inwestować?

Wspomniano wcześniej, że kryptowaluty wykorzystywane jako instrument finansowy obarczone są stosunkowo dużym ryzykiem utraty kapitału, ponieważ rynek jest niestabilny, a wahania cen wysokie. Należy także zaznaczyć, że waluty kryptograficzne są podatne na spekulacje. Rozwiązanie to ma jednak wiele zalet. Przede wszystkim kryptowaluty stają się coraz bardziej popularne, rośnie ich udział we wszelkiego rodzaju transakcjach i płatnościach. Należy także wspomnieć o potencjale sporych szans na zwrot z zainwestowanych środków, jeżeli kupiliśmy kryptowaluty w dobrym czasie, lecz wielu ekspertów przestrzega, by nie inwestować w coś, czego się nie zna. W przypadku waluty kryptograficznej ważne jest także stałe śledzenia rynku oraz reagowanie na jego zmiany. Uważa się, że najbezpieczniej jest skupić się na najbardziej znanych kryptowalutach.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij