Podaruj drugie życie starym fotografiom

Podaruj drugie życie starym fotografiom

Zdjęcia to jeden z najpowszechniejszych sposób na utrwalenie ulotnych chwil, do których możemy wracać wspomnieniami nawet wiele lat później. Choć dziś w dobie smartfonów robienie zdjęć wpisało się na stałe w codzienny rytm naszego życia, stare fotografie, kiedy możliwości technologiczne były mniejsze, stanowią atrakcyjną pamiątkę z zamierzchłych czasów.

Papier, na którym są drukowane, w przeciwieństwie do utrwalonych obrazów, podlega jednak niszczycielskiemu działaniu czasu. Jak zatem można chronić stare zdjęcia?

Przechowywanie starych zdjęć

Choć oczywiście nie powstrzymamy procesu starzenia się wydrukowanych fotografii, możemy jednak od samego początku zadbać o ich staranne przechowywanie. Jeśli decydujemy się na przechowywanie fotografii w domu, należy pamiętać, żeby było to miejsce całkiem suche, gdzie nie występują wahania temperatury. Nie każdy wie, że dodatkową ochronę przed penetrującą wilgocią zapewni przedzielenie każdego zdjęcia specjalną przekładką. Najlepiej, żeby była ona wykonana z papieru pergaminowego, w ten sposób zapobiegnie także ocieraniu się zdjęć o siebie czy ich zatłuszczeniu. Aby zdjęcia mogły cieszyć nas przez długie lata, warto zaopatrzyć się w albumy, które posiadają specjalnie kieszonki z papieru. Choć równie popularne są albumy do wklejania zdjęć, w ten sposób do papieru przedostaje się klej, który z czasem może powodować pogorszenie jakości fotografii. Zdjęcia łatwo niszczą się także pod wpływem reakcji chemicznych, na przykład przy używaniu spinaczy czy innych metalowych klamerek, dlatego przed schowaniem zdjęć do pudełka czy teczki należy usunąć z nich te elementy. Do cennych fotografii będących pamiątkami rodzinnymi, jak na przykład zdjęcia ślubne, komunijne czy z chrzcin, należy wykorzystać teczki czy pudła z bezkwasowego papieru, w którym przechowywane są na przykład dokumenty archiwalne w muzeach. W ten sposób zabezpieczysz je przed wilgocią, kurzem czy owadami.

starezdjecia1

starezdjecia1

Wykonaj kopie starych fotografii

Czasem nawet mimo odpowiedniego przechowywania stare fotografie matowieją, a kolorowe zdjęcia bledną. Dlatego też warto dla pewności wykonać zawczasu ich kopie. Technologia cyfrowa umożliwia wykonanie zarówno ich kserokopii, a w przypadku nowszych zdjęć, także ich zeskanowania, aby zachować ich oryginalne kolory.

  • kserowanie zdjęć: najszybszym i do niedawna jedynym sposobem kopiowania zdjęć było stosowanie do tego celu kserokopiarki. Ten sposób pozwala na uzyskanie wielu kopii tego samego zdjęcia. Niestety uzyskane wówczas kopie są czarno-białe, stąd ta metoda, choć sprawdzała się niezawodnie w przypadku fotografii wykonanych starymi aparatami, nie zdaje egzaminu, jeśli zależy nam na skopiowaniu kolorowych fotografii.
  • skanowanie zdjęć: za pomocą skanera możemy wiernie odzwierciedlić wszystkie kolory naszych zdjęć. Nowoczesne urządzenia tego typu są wyposażone w wiele zaawansowanych funkcji, które pozwalają dobrać pożądane parametry do skanu, a następnie wydruku Twoich cennych fotografii. Po zeskanowaniu możesz także zlecić usługi ich korekty specjalistom, a następnie zlecić wykonanie odbitek. Do samodzielnego skanowania większej liczby zdjęć za jednym razem przydatne są dedykowane do tego celu aplikacje.
  • reprodukcja zdjęć: ta usługa jest odmianą skanowania, jednak dotyczy bardzo starych fotografii ze slajdów lub zdjęć czarno-białych. Wykonują ją profesjonalne salony fotograficzne. Zdjęcie jest digitalizowane, następnie wykonuje się jego retusz, a po obróbce istnieje także możliwość wydruku zdjęcia na papierze fotograficznym. Obecnie dostępna jest także funkcja koloryzacji.

Usługi związane z kserowaniem zdjęć i nie tylko dostępne są na portalu: https://www.kseroa0.pl/wydruk-ksero-i-skan-zdjec/

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij