Spółka akcyjna, spółka komandytowa, spółka cywilna. Rodzaje spółek, jaką spółkę założyć

Spółka akcyjna, spółka komandytowa, spółka cywilna. Rodzaje spółek, jaką spółkę założyć?

Z pewnością nieraz natknąłeś się na różne nazewnictwo dotyczące spółek. Być może zastanawiałeś się lub zastanawiałaś, co kryje się za stwierdzeniami typu spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, a co to znaczy spółka akcyjna? Jakie są rodzaje najbardziej popularnych spółek i jaką spółkę założyć, jeśli już zdecydujesz się na otwarcie swojego interesu?

Spółka cywilna

Chyba najprostszym i najbardziej „sympatycznym” rodzajem spółki jest tak zwana spółka cywilna. Według definicji, spółka taka jest umową, która zakłada, że wspólnicy w momencie jej założenia zobowiązują się dążyć o wspólnego, określonego w statusie spółki celu. Aby to osiągnąć, zobowiązują się także do wniesieniu wkładu, a także działania w określony sposób.

Taka spółka nie posiada osobowości prawnej i tworzona jest na podstawie pisemnej umowy pomiędzy wspólnikami, którzy posiadają pełną odpowiedzialność za jej zobowiązania.

To typ spółki, który jest korzystny dla małych biznesów, w których odpowiedzialność jest rozłożona po równo na wszystkich członków firmy. Założenie takiej spółki wiąże się z małymi kosztami, a jej rejestracja odbywa się w ewidencji działalności gospodarczej. To zarazem spółka, która istnieje tak długo, jak długo partycypują w niej wszyscy wspólnicy, ponieważ w momencie rezygnacji jednego z nich, spółka zostaje rozwiązana. Stąd, jest to dobre rozwiązanie dla firm rodzinnych czy przyjacielskich biznesów, które nastawione są na przyszłościową sprzedaż i rozwój spółki w perspektywie długoterminowej. O tym, jak założyć spółkę cywilną, przeczytasz na korporacyjny.net.

Spółka akcyjna

Ten rodzaj spółki bardzo często określany jest mianem zupełnego przeciwieństwa spółki cywilnej. Przede wszystkim, jest to spółka, której założenie już na początku wiąże się z dużymi kosztami. Sama rejestracja spółki akcyjnej zakłada istnienie kapitału startowego na poziomie minimum 100 tysięcy złotych. W związku z tym spółka akcyjna to konglomerat wielu osób i firm, i ma charakter kapitałowy. Podstawa do jej założenia jest regulowana w kodeksie spółek handlowych. Istnieje spółki jest sporządzane jako akt notarialny.

Prowadzenie spółki akcyjnej wiąże się z wieloma różnorodnymi kwestiami prawnymi, finansowymi i podatkowymi, dlatego jej działalność musi być rozliczana przez profesjonalną księgowość.

Tego rodzaju spółka to poważna sprawa i na jej założenie najczęściej decydują się firmy, które mają już doświadczenie na rynku a także kapitał, który pozwalałby im przyjąć zobowiązania, jakie wynikają z prowadzenia tego rodzaju spółki. Spółka akcyjna oferuje jednak, przy doświadczonym zarządzie, możliwości prowadzenia działalności na dużą skalę oraz obrót akcjami na giełdzie papierów wartościowych.

Spółka komandytowa

Ciekawym rodzajem spółki jest spółka komandytowa, która działa na zasadzie umowy pomiędzy jednostkami o zróżnicowanym kapitale. Oznacza to, że taką spółkę może założyć osoba z niskim kapitałem do spółki z kimś, kto przykładowo dysponuje większymi funduszami. Niewątpliwym plusem jest w przypadku tej spółki jest ograniczona odpowiedzialność finansowa za spółkę poszczególnych wspólników – każda z osób partycypujących w spółce odpowiada tylko i wyłącznie za swoją część zobowiązań. Jest to dogodne i elastyczne rozwiązanie, ponieważ daje wspólnikom możliwość wybrania przez siebie odpowiedniej formy odpowiedzialności za działania i zobowiązania spółki.

W przypadku spółki komandytowej również należy prowadzić profesjonalną księgowość.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij