jazda zimą

Jak zadbać o samochód w miesiącach zimowych, gdy nie garażujemy pojazdu?

Kiedy nie ma prawdziwej zimy wiele osób narzeka. Jest jednak grupa osób, której taki stan rzeczy jest naprawdę na rękę, a mianowicie są to właściciele niegarażowanych pojazdów. Wbrew pozorom takich osób jest jeszcze całkiem sporo. W przypadku starego budownictwa wielorodzinnego, czyli bloków z wielkiej płyty dostęp do własnego garażu był swoistym luksusem, dlatego wiele osób do dziś nie ma garaży. Pojawia się problem, gdy nadchodzi zima, bo o niegarażowany samochód trzeba we właściwy sposób zadbać. Co możemy zrobić?

Nie tylko termin wymiany opon, ale dbałość o ogumienie ma znaczenie

opony zimąSzczególnie zimą opony są narażone na wiele niekorzystnych czynników – wilgoć, sól drogowa, błoto pośniegowe, mróz, wszystko to nie wpływa dobrze na ogumienie. Na pewno nie można pozostawiać samochodu zbyt długo nieużytkowanego, bo to jeszcze przyspiesza starzenie się opon. Dlatego cotygodniowa jazda to absolutne minimum. Warto również sprawdzać regularnie ciśnienie w oponach, bo to przez warunki atmosferyczne i przede wszystkim warunki przechowywania samochodu również może ulegać wahaniom. Opony na wymianę, najlepiej przechowywać u mechanika, jeśli nie ma się do dyspozycji odpowiedniej piwnicy. Warto też pamiętać o terminach, kiedy najlepiej opony wymieniać. Gdy średnia temperatura spadnie i będzie oscylować w granicach około 7 stopni, to należy wymienić opony na zimowe. Analogicznie, gdy średnia temperatura jest wyższa od tej wartości, wiosną można wymienić opony na letnie.

Regularne mycie pojazdu i nawoskowanie przed zimą oraz konserwacja podwozia

Niegarażowany samochód też powinien dobrze się prezentować, a może przede wszystkim…Regularne mycie to podstawa. Należy pozbywać się wszystkich zanieczyszczeń, a samochód garażowany pod chmurką narażony jest na przyklejającą się do karoserii żywice. Do jej usunięcia świetnie sprawdzi się glinka do samochodu. Po jej użyciu można przystąpić do jego woskowania. Taki zabieg należy przeprowadzić w odpowiedniej temperaturze – powyżej 10 stopni Celsjusza. Ze względu na warunki najlepiej takie woskowanie przeprowadzić w garażu lub warsztacie. Wtedy jest pewność, że w trakcie pracy nic się do karoserii nie przyklei. Najlepiej woskowanie przeprowadzić przed zimą, gdyż zabezpiecza karoserię przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, nie tylko wilgoci, ale również soli. Jeśli o tym mowa, to należy także zająć się czynnością takim jak konserwacja podwozia. Tu sprawdzą się dedykowane środki typu baranek, a także specjalne masy do nakładania pistoletem bądź pędzlem. Uprzednio zawsze podwozie trzeba wyczyścić i pozbyć się luźnej rdzy, a także zabezpieczyć antykorozyjnie.

Stosowanie plandeki może uchronić przed niszczeniem karoserii i rdzewieniem. Pamiętaj też o regularnym odśnieżaniu!

odśnieżenie autaGarażując samochód na zewnątrz w zimie, możesz go również zabezpieczyć plandeką. Materiał ochroni samochód przed liśćmi i nadmiarem wilgoci, co nie jest bez znaczenia. Jednak dla osób, które poruszają się samochodem codziennie może nie być to zbyt wygodne rozwiązanie. Na pewno przy opadach śniegu samochód trzeba odśnieżyć bezzwłocznie. Trzeba pamiętać, że nie można tego robić przy włączonym silniku. Koniecznie zaopatrz się w miotełki, szczotki czy też skrobaczki, jeśli jeszcze nie masz tych akcesoriów. W ten sposób możesz zadbać o to, by wilgoć nie spłynęła pod maskę, a także by nie zepsuły się wycieraczki.

Zadbaj o płyn silnikowy, a także akumulator

W zimie płyn silnikowy może stać się zbyt gęsty, zwłaszcza gdy jest starszy. Po pierwsze trzeba dbać o regularną wymianę, a po drugie można zastosować ogrzewanie postojowe czy grzałkę do silnika. Pierwszy mechanizm może być uruchamiany nawet z ekranu smartfona np. na godzinę przed podróżą, ale warunkiem jest sprawny akumulator, a przecież ten w zimie jest narażony na rozładowanie. Zatem należy regularnie sprawdzać jego stan.

Dbałość o niegarażowany samochód może pomóc uniknąć poważniejszych awarii. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że nie uchronimy go przed wszelkimi usterkami, garażując „pod chmurką”. Niemniej jednak warto stosować środki prewencyjne i zaradcze, które pozwolą uniknąć większych rachunków u mechanika.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij