Co trzeba przewozić w specjalnych warunkach, np. w chłodniach

Co trzeba przewozić w specjalnych warunkach, np. w chłodniach?

Transport towarów wymaga wielu przygotowań i zastosowania odpowiednich środków zabezpieczających, by produkty te mogły dotrzeć do punktu docelowego w takiej formie, w jakiej wyruszyły. Niektóre z nich potrzebują do tego szczególnych warunków, np. utrzymania niskiej temperatury czy niestandardowych rozwiązań, by się nie zniszczyły. Co przewozi się transportem specjalistycznym?

Czym jest transport specjalistyczny?

Każdy z nas wie, że niektórych produktów nie można trzymać w wyższej temperaturze – po to mniej więcej stworzono lodówki, z których korzystamy na co dzień w naszych domach. Dzięki nim zakupione jedzenie może zachować dłuższą świeżość i przydatność do spożycia. Zanim jednak jedzenie do nas trafi, musi znaleźć się w sklepie, do którego zostanie przetransportowane. Do tego właśnie służą specjalne pojazdy chłodnicze, które są w stanie kontrolować temperaturę.

Zdarza się też, że transportuje się inne mniej standardowe produkty — większe, cięższe, bardziej niebezpieczne czy mniej stabilne. To też wymaga zastosowania odpowiedniego podejścia, by w trakcie przejazdu nie doszło do uszkodzeń, albo groźnych dla zdrowia i życia sytuacji. Wykorzystuje się do tego pojazdy specjalnie przystosowane, które są w stanie podołać wyższym wymaganiom.

Co wymaga transportu chłodniczego?

Transport chłodniczy to przewożenie żywności, ale nie tylko, jako że tak szczególnych warunków wymagają także inne produkty. Dotyczy to między innymi towarów pochodzenia zwierzęcego, np. mięso, wędliny, nabiał, jak i roślinnego. Warzywa i owoce, także potrzebują chłodniejszego otoczenia, by w trakcie wielogodzinnej podróży się nie zepsuć. W ten sposób przewozi się także wyroby cukiernicze, rośliny, grzyby, ryby i owoce morza. Niektóre napoje alkoholowe i bezalkoholowe także tego wymagają.

Specjalnego potraktowania domagają się także produkty farmaceutyczne, jak leki, szczepionki itp. Wiele z nich, z racji zastosowania szczególnych rodzajów czynników chemicznych wymaga utrzymania ich w niskiej temperaturze, ale nie tylko ich. Odczynniki chemiczne, organiczne środki rolnicze czy kosmetyki, także należy przewozić przy użyciu transportu chłodniczego. W ten sposób transportuje się również ładunki niebezpieczne, które pod wieloma względami ładunkiem bardzo specyficznym.

Co przewozi się w specjalnych warunkach chłodniczych suchego lodu?

Transport w temperaturze kontrolowanej to nie wszystko – czasem wymagane są jeszcze bardziej specjalistyczne przygotowania, do czego zaliczyć można przewóz towarów kriogenicznych, z wykorzystaniem suchego lodu. Z tego rozwiązania korzystają przede wszystkim placówki medyczne oraz badawcze i przewozi się tak materiały biologiczne, sprzęt medyczny i chirurgiczny, organy, jak i niektóre lekarstwa. Konieczne jest nie tylko zachowanie niskiej temperatury, ale i zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń z racji dużej delikatności takich towarów.

Transport pojazdów jako przewóz specjalistyczny

Do specjalistycznych rodzajów transportu zalicza się też ten, związany z przewozem pojazdów, najczęściej samochodów. W tym przypadku konieczne jest wykorzystanie specjalnych naczep, kontenerów czy lawet, które pozwolą na odpowiednie zabezpieczenie towaru i bezpieczne jego dowiezienie na miejsce.

Specjalistyczny transport ponadgabarytowy

Niektóre rodzaje produktów są na tyle niestandardowych wielkości, że przewiezienie ich zwykłym transportem byłoby fizycznie niemożliwe, a także, co istotne – niezgodne z przepisami. Standardowy transport drogowy określa dość dokładnie jakie wymiary i wagę powinien mieć towar i jeżeli przekracza on te wytyczne, konieczne jest zastosowanie specjalnych pojazdów do tego przeznaczonych.

Jak przewozić materiały niebezpieczne?

Jeszcze inaczej wygląda to w przypadku towarów oznaczonych jako niebezpieczne – np. o charakterze wybuchowym, łatwopalnym lub toksycznym. Nie przetransportuje się ich zwykłą ciężarówką, ponieważ wymagać one będą szczególnego zabezpieczenia, w tym, jak zostało wymienione wyżej – czasem także zachowania niskiej temperatury. Pojazdy muszą być więc do tego odpowiednio przygotowane, a ich przewozem muszą zająć się osoby, które są do tego odpowiednio przeszkolone.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij