Jak zmniejszyć koszty utrzymania samochodu

Jak zmniejszyć koszty utrzymania samochodu?

Koszty utrzymania samochodu to czasem studnia bez dna. Jest jednym z tych rzeczy, których używamy na co dzień, jakie może w najmniej odpowiednim momencie odmówić posłuszeństwa a naprawa wręcz zrujnować domowe finanse. Czy istnieją skuteczne sposoby na zmniejszenie kosztów utrzymania samochodu? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

Zrób dobre rozeznanie przed zakupem auta

Niektóre auta są zdecydowanie droższe w eksploatacji, mniej lub bardziej awaryjne. Wybór musi być uzależniony od indywidualnych potrzeb. Jeżeli potrzebujesz auta wyłącznie do jazdy po mieście, nie ma sensu kupować samochodu w wersji kombi, gdyż im większe auto, tym większa pojemność silnika i wyższe spalanie. Jeśli zależy ci na tańszej eksploatacji, zrób szerokie rozeznanie w kwestii kosztów i awaryjności danego pojazdu. Koszty utrzymania samochodu wyjaśnia oszczedzanienaetacie.pl skąd dowiesz się, na jakie wydatki musisz się przygotować.

Ubezpieczenie OC i AC

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, ale nie wykupuj pierwszego lepszego. Jest bardzo duża różnica w ofertach poszczególnych ubezpieczycieli. Dlatego poświęć więcej swojego czasu na dokładne ich przejrzenie, bo możesz trafić na wyjątkowo niskie OC. Jeśli nie w tym zakresie doświadczenia i nie wiesz czym się kierować podczas wyboru, możesz skorzystać z pomocy biura ubezpieczeniowego. Szybko i przejrzyście przedstawią ci najświeższe oferty i pomogą wybrać tę dostosowaną do twoich możliwości finansowych. Ubezpieczenie AC obowiązkowe nie jest, więc jeśli naprawdę go nie potrzebujesz, to nie pakuj się w dodatkowe koszty. Taka opcja sprawdza się w przypadku samochodów o znacznej wartości, gdyż w pakiecie z OC jest znacznie tańsze. Zatem jeśli planujesz zakup samochodu z drugiej ręki, nie zawracaj sobie tym głowy.

Wymiana i serwisowanie opon

To bardzo ważne, aby monitorować ciśnienie w oponach. Zbyt niskie prowadzi do większego zużycia paliwa oraz do szybszego zużywania się opon. Na wielu stacjach benzynowych znajdują się bezpłatne kompresory, za pomocą których możesz sprawdzić ciśnienie w oponach. Taki zabieg wykonuj raz w miesiącu. Również regularna wymiana na nowszy model pozwoli zachować dobry stan techniczny na dłużej. Jeśli chcesz zaoszczędzić jeszcze więcej, wówczas zaopatrz się w dwa komplety kół i dokonuj wymiany samodzielnie, ale tylko jeśli to potrafisz. Możesz kupić opony całoroczne, jednak na dłuższą metę nie są one korzystnym rozwiązaniem, gdyż szybko się zużywają. Trudno się temu dziwić skoro eksploatujesz jeden komplet przez cały rok i to w różnych warunkach pogodowych.

Regularne serwisowanie i przegląd techniczny

Kosztowne naprawy są najczęściej wynikiem zaniedbania i niedopatrzenia jak niedopilnowanie stanu oleju co spowodowało zatarcie się silnika, wymiana filtrów, klocków hamulcowych itp. Dokonuj przeglądów technicznych regularnie i staraj się korzystać z jednego, zaufanego warsztatu. Jest to zresztą obowiązek każdego kierowcy, gdyż za brak aktualnych badań technicznych grozi mandat. Nie został on nałożony po to, żeby wyszarpać od kierowców pieniądze, tylko żeby ich zmotywować do regularnego serwisowania i kontrolowania stanu samochodu, ponieważ nawet najmniejsza usterka może urosnąć do sporych rozmiarów a wtedy na naprawę trzeba przeznaczyć nawet trzykrotnie wyższą sumę niż jest to konieczne. 

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij