spółka komandytowa dla biznesu

Kiedy warto założyć spółkę komandytową?

spółka komandytowa dla działalności gospodarczej

Niestety w Polsce zarobki często są bardzo niskie. Nawet wykwalifikowani pracownicy zarabiają pensję minimalną, która bądźmy szczerzy czasami nie wystarcza nawet na opłacenie rachunków. Zatem coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej firmy. Warto oczywiście wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie. W dzisiejszym poradniku pokażemy wam zalety i wady spółki komandytowej. Tak naprawdę, niezależnie od tego na jaką opcję firmy się zdecydujecie, musicie też pamiętać o księgowości, a jej prowadzenie najlepiej powierzyć wykwalifikowanej księgowej.

Spółka komandytowa – ważne informacje w pigułce

Na samym początku warto dowiedzieć się czym jest owa spółka komandytowa. Otóż jest to tak naprawdę klasyczna spółka osobowa. Ma ona na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą. Warto wiedzieć, że ponosi ona odpowiedzialność za zobowiązania wobec wierzycieli. W tym przypadku w sposób nieograniczony odpowiada co najmniej jeden wspólnik. Nazywany jest on komplementariuszem. Natomiast odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika jest w znacznym stopniu ograniczona. Prawa i obowiązku spółki komandytowej określa Kodeks Spółek Handlowych, który wszedł w życie 1 stycznia 2001 roku.

Różne role – inna odpowiedzialność

spółka komandytowa do biznesu

Umowa spółki komandytowej ma zawsze formę aktu notarialnego i dopiero po jego podpisaniu możemy mówić o takiej formie spółki osobowej. W tym przypadku wspólnikami mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne, a także jednostki organizacyjne, które nie posiadają osobowości prawnej. Tutaj najważniejszy jest podział na komplementariusza oraz komandytariusza. Otóż ich rola jest odmienna, podobnie jak odpowiedzialność, którą ponoszą. Komplementariusz ma zdecydowanie więcej obowiązków, a jednocześnie jego odpowiedzialność jest też zdecydowanie większa. W sytuacji problemów finansowych, czy też gdy spółka nie wywiąże się ze swoich obowiązków, to właśnie on odpowiada swoim majątkiem, jednocześnie jest też głównym reprezentantem spółki. Natomiast komandytariusz jest pełnomocnikiem i jego odpowiedzialność jest bardzo mała. Tak naprawdę ogranicza się jedynie do sumy komandytowej. Ponadto, gdy komandytariusz wniesie do spółki wkład o wartości co najmniej równej sumie komandytowej wtedy też jest całkowicie wolny od odpowiedzialności cywilnej. Sama spółka ma również możliwość zaciągania zobowiązywań, ponadto może pozywać, ale i być pozywana. Spółka jako wspólny podmiot nie płaci podatku dochodowego, gdyż podatnikami są wspólnicy. Warto też wiedzieć, że wspólnicy jako osoby fizyczne mogą rozliczać się na zasadach ogólnych bądź korzystając z podatku liniowego. Prowadzenie takiej księgowości nie jest łatwe, a jak wiadomo urząd skarbowy błędów nie wybacza, dlatego warto zdecydować się na obsługę księgową.

Jakie są korzyści z prowadzenia spółki komandytowej?

Otóż prowadzenie spółki komandytowej ma wiele zalet. Jedną z największych jest jednokrotne opodatkowanie zysków spółki, w przeciwieństwie do spółki z o.o. Jeżeli wybieramy formę opodatkowanie podatkiem liniowym to wynosi on 19%. Wspólnicy mogą swobodnie dysponować zyskiem spółki i wypłacać zaliczki nawet w czasie roku obrotowego. Tutaj wystarczy tylko podjęcie takowej uchwały. Na pewno do zalet można też zaliczyć możliwość bieżących rozliczeń dochodów i strat spółki ze stratami i dochodami z innych przedsięwzięć. Zakładając spółkę nie trzeba również posiadać minimalnego kapitału, co w wielu przypadkach jest problemem. Otóż wystarczy tylko podpisać umowę u notariusza i wpisać spółkę do Krajowego Rejestru Sądowego.

Dla kogo spółka komandytowa to najlepszy wybór?

Spółka komandytowa jest bardzo atrakcyjną formą prowadzenia działalności. Posiada pewne cechy spółek kapitałowych, gdyż można wyłączyć odpowiedzialność jednego ze wspólników. Najbardziej polecana jest dla średnich i dużych przedsiębiorstw, gdzie ryzyko jest bardzo duże. Warto też wiedzieć, że zyski dzieli się proporcjonalnie do prawa i statusu w firmie. Można więc rzec, że to świetny wybór dla osób, z których jedna dysponuje kapitałem, a druga ma pomysł i potencjał twórczy.

Jeżeli zastanawiasz się nad założenie spółki możesz zawsze skorzystać z porad, które oferuje biuro rachunkowe. Prowadzenie firmy nie jest łatwe i wymaga olbrzymiej wiedzy i znajomości przepisów prawa, które ciągle się zmieniają. Dlatego warto zdecydować się usługi księgowe, co pozwoli uniknąć wielu problemów.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij