Jak dobrze sprzedać dom, jak ustalić cenę domu

Jak dobrze sprzedać dom, jak ustalić cenę domu?

Oszacowanie wartości nieruchomości nie jest prostym zadaniem. Choć najczęściej sprzedający ją przeceniają, zdarza się też tak, że nie zdają sobie sprawy z tego, że domy w ich okolicy cieszą się dużą popularnością, a przez to ich cena rośnie. Dlatego podpowiadamy, jak dobrze sprzedać dom.

Rzeczoznawca, agent nieruchomości

Najpierw mamy opcję dla niecierpliwych – to skorzystanie z usług specjalistów, którzy ustalą cenę domu w oparciu o obiektywne czynniki, a także atrakcyjność lokalizacji. Można skorzystać z usług rzeczoznawcy lub od razu podjąć współpracę z biurem nieruchomości. W pierwszym przypadku płacisz za wykonanie wyceny, a to niestety nie jest tanie, kosztuje ok. 600-1000 zł, w drugim natomiast opłacasz prowizję, za to nie martwisz się o cały proces sprzedaży. 

Oba te rozwiązania wiążą się z dodatkowymi kosztami, dlatego, jeśli chcesz oszczędzić, przejdź dalej i dowiedz się, jak oszacować wartość nieruchomości. 

Czynniki wpływające na cenę nieruchomości

Na cenę domu jednorodzinnego wpływ ma przede wszystkim lokalizacja, wielkość działki, metraż budynku i wielkość powierzchni użytkowej (jak obliczyć powierzchnię użytkową przeczytasz na superbudowlani.pl), rok budowy, a także liczba pokoi.

Mając takie dane, możesz dokonać szybkiej wyceny online, która jest bezpłatna – jest kilka serwisów, które to umożliwiają, wystarczy wypełnić krótki formularz. Tylko oczywiście, to jeszcze nie koniec. Gdy przygotujesz wstępną wycenę, trzeba jeszcze uwzględnić standard domu, jego wykończenie, a także stan fundamentów, instalacji elektrycznej i wodnej, dachu. Czyli w praktyce – kiedy ostatnio przeprowadzany był generalny remont i czy będzie on potrzebny w najbliższym czasie. 

Na tym etapie już mniej więcej powinieneś wiedzieć, za ile możesz wystawić dom. Teraz został już ostatni krok, czyli porównanie cen, będący jednocześnie sprawdzeniem, czy twoje ustalenia mają pokrycie z rzeczywistością. 

Porównanie cen nieruchomości

Możesz sprzedawać nowoczesny dom w idealnym stanie i z prawie nowym wyposażeniem, który jednocześnie będzie tańszy, niż budynek w o wiele gorszym standardzie, kilkadziesiąt kilometrów dalej. Jest tak dlatego, że kluczowe znaczenie ma lokalizacja, zainteresowanie danym miastem dzielnicą, popyt na nieruchomości w nim. 

Dlatego musisz porównać ceny nieruchomości w twojej okolicy. Na początku skorzystaj z porównywarek, które pokażą ci, jakie są średnie, najniższe oraz najwyższe ceny domów w wybranym obszarze. Następnie zweryfikuj to z realnymi ofertami, dostępnymi w serwisach z ogłoszeniami nieruchomości. Najlepiej od razu zawęzić wyniki do ofert, które posiadają podobne parametry w zakresie metrażu, standardu wykończenia, innych udogodnień. I zobacz, po ile inni sprzedają swój dom.

Weryfikacja wyceny nieruchomości

Weryfikacja wyceny nieruchomości brzmi poważnie, w praktyce chodzi o to, jak duże jest zainteresowanie twoim ogłoszeniem. Jeśli wiele osób je wyświetla, ale mało kto dzwoni lub pisze, prawdopodobnie cena jest zbyt wysoka. Tego możesz dowiedzieć się też bezpośrednio od kupujących, podczas oględzin (choć spodziewaj się próby negocjacji ceny – będziesz wiedzieć, czy ktoś faktycznie jest zainteresowany kupnem twojego domu). 

Na tym etapie często konieczne jest obniżenie ceny budynku. Przestrzegamy jedynie, przed zbyt szybkim podjęciem tego kroku, ponieważ sprzedaż domu to nie to samo, co roweru czy książki – na nabywcę trzeba poczekać. 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij