Upadłość konsumencka przedsiębiorcy, czy możliwa

Upadłość konsumencka przedsiębiorcy, czy możliwa?

Upadłość konsumencka to często stosowane rozwiązanie wśród osób fizycznych. Jest to jeden ze sposobów na oddłużenie, często określany jest jako ostateczny. Upadłość mogą ogłosić również przedsiębiorcy, jednak muszą zostać spełnione określone warunki. Jak osoby prowadzące działalność mogą ogłosić upadłość? Co warto wiedzieć o oddłużaniu przedsiębiorców?

Upadłość konsumencka – co to jest?

Upadłość konsumencka to umorzenie lub redukcja zobowiązań osoby fizycznej. Jej skutkiem jest oddłużenie osób, które nie mają działalności gospodarczej. Ci, którzy prowadzą firmy, mogą ogłosić upadłość przedsiębiorcy, jednak jest to proces skomplikowany, a do tego kosztowny. Jak ogłosić upadłość konsumencką, kiedy prowadzisz działalność gospodarczą, wskazuje Trivo.pl, warto swoje działania skonsultować wcześniej ze specjalistą. Jeśli firma zostaje zamknięta, wówczas przedsiębiorca może skorzystać z prawa do ogłoszenia upadłości na tych samych zasadach co osoba fizyczna.

Upadłość konsumencka przedsiębiorcy – od czego zacząć?

Chcąc ogłosić upadłość konsumencką, należy wcześniej zlikwidować działalność. To podstawowy warunek, który należy spełnić, by móc skorzystać z tego rozwiązania. Samo zawieszenie działalności nie jest wystarczające. Przedsiębiorca powinien wykreślić jeszcze wpis z CEIDG. Nie oznacza to jednak, że wtedy na pewno sąd przystanie na jego wniosek o oddłużenie. Są sytuacje, kiedy ogłoszenie upadłości konsumenckiej przedsiębiorcy będzie niemożliwe. Może to się stać wtedy, kiedy dłużnik umyślnie lub na skutek rażącego niedbalstwa doprowadził do niewypłacalności. Częstym błędem przedsiębiorców jest też nieskładanie wniosków we właściwym terminie. Niektórzy próbują ratować firmę, po czym zamykają ją i zostają z długami. Wniosek o upadłość najlepiej złożyć jako przedsiębiorca, w ciągu 14 dni od momentu powstania niewypłacalności. 

Upadłość przedsiębiorcy a upadłość konsumencka przedsiębiorcy

Przedsiębiorca ma dwie możliwości oddłużenia. Pierwsza z nich, czyli upadłość przedsiębiorcy, jest obowiązkowa, jeśli do takiej ostatecznej sytuacji dojdzie. Właściciel firmy musi wnioskować o upadłość, jeśli powstał stan niewypłacalności. Jak już wspomnieliśmy, ma na to 14 dni. Celem takiego rozwiązania jest sprawiedliwe spłacenie wierzycieli. Co ważne, upadłość przedsiębiorcy nie zawsze prowadzi do umorzenia długów,  muszą zostać spełnione określone przesłanki. Nie można jej ogłosić, jeśli dłużnik nie ma majątku na pokrycie kosztów postępowania. Nieco inaczej jest w przypadku upadłości konsumenckiej.

Upadłość konsumencka przedsiębiorcy jest możliwa po zakończeniu działalności. Nie jest ona jednak obowiązkowa. Jej celem jest oddłużenie dłużnika, może dojść do zredukowania lub umorzenia niespłaconych długów. Co ważne, ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest możliwe nawet wtedy, gdy

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij