Definicja kantoru online jest prosta – jest to kantor walutowy, który umożliwia dokonywanie transakcji przez platformę internetową i bankowość elektroniczną. Chcąc wymienić walutę w takim kantorze klient przelewa pieniądze w konkretnej walucie na konto kantoru, po czym na jego własne konto przesyłana jest ustalona wcześniej suma w innej wskazanej walucie. Szybko, łatwo i bezpiecznie.

Poza tym, że transakcje walutowe dokonywane za pośrednictwem Internetu są wygodne i bezpieczne, pozwalają też klientom sporo zaoszczędzić. Ponieważ cała wymiana odbywa się w sieci, jej koszty są niższe, co najmocniej odczuwają sami klienci.

Polska rewolucja w świecie kantorów

Choć Polska rzadko przoduje w świecie technologii cyfrowych, jeśli chodzi o branżę kantorów internetowych, jesteśmy niekwestionowanymi liderami. Mimo iż pojedyncze platformy tego typu powstawały wcześniej na Zachodzie, nigdzie wcześniej na taką skalę, jak u nas – zauważa nasz rozmówca z kantoru online centnet.pl.

Zagraniczne platformy wymiany walut, takie jak CurrencyFair.com nie do końca można było nazwać kantorami. Wspomniana platforma umożliwiała wyłącznie zawieranie transakcji między poszczególnymi użytkownikami, a zatem to nie kantor był tutaj pośrednikiem gwarantującym cenę.

Przyczyn takiego stanu rzeczy należy upatrywać w odmiennych potrzebach Polaków i mieszkańców krajów zachodnich. Tam, gdzie funkcjonują najpopularniejsze waluty, czyli euro i dolary, wymiana jest bardzo prosta, a niekiedy zupełnie niepotrzebna. W wielu krajach w sklepach można płacić zarówno w walucie narodowej, jaki w USD bądź EUR.

W Polsce zapotrzebowanie na obce  waluty jest bardzo duże z wielu względów. Po pierwsze, nigdzie indziej nie udzielano tak dużej ilości kredytów walutowych, jak to swego czasu miało miejsce u nas. Po drugie, nie należy zapominać, że kilka milionów Polaków przebywa za granicą w celach zarobkowych, a zdobyte tam pieniądze przesyła rodzinie w kraju.

Rozwój polskich kantorów internetowych

Powstanie pierwszych polskich kantorów internetowych datuje się na rok 2009. Jednak ich prawdziwy rozkwit przypada na rok 2011, w którym w życie weszła ustawa antyspreadowa, umożliwiająca kredytobiorcom spłatę zadłużenia w obcej walucie, zaś samym kantorom internetowym – dynamiczny rozwój.

Obecnie na polskim rynku walutowym z powodzeniem funkcjonuje kilkadziesiąt kantorów internetowych, przy czym największe z nich zajmują wysokie miejsca w rankingach najbogatszych firm branży e-commerce.

Zastanawiając się nad możliwością skorzystania z kantoru online trzeba jednak zachować ostrożność. Równolegle do legalnych i bezpiecznych kantorów funkcjonują społecznościowe platformy wymiany pieniędzy, korzystanie z których wiąże się z większym ryzykiem. Natomiast kantory internetowe podlegają nadzorowi NBP i MF, zaś ich właściciele i pracownicy muszą legitymować się odpowiednią wiedzą, doświadczeniem, a także zaświadczeniem o niekaralności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here