Skąd się wzięły polskie kantory wymiany walut online

Polskie kantory internetowe. Skąd się wzięły?

Definicja kantoru online jest prosta – jest to kantor walutowy, który umożliwia dokonywanie transakcji przez platformę internetową i bankowość elektroniczną. Chcąc wymienić walutę w takim kantorze klient przelewa pieniądze w konkretnej walucie na konto kantoru, po czym na jego własne konto przesyłana jest ustalona wcześniej suma w innej wskazanej walucie. Szybko, łatwo i bezpiecznie.

Poza tym, że transakcje walutowe dokonywane za pośrednictwem Internetu są wygodne i bezpieczne, pozwalają też klientom sporo zaoszczędzić. Ponieważ cała wymiana odbywa się w sieci, jej koszty są niższe, co najmocniej odczuwają sami klienci.

Polska rewolucja w świecie kantorów

Choć Polska rzadko przoduje w świecie technologii cyfrowych, jeśli chodzi o branżę kantorów internetowych, jesteśmy niekwestionowanymi liderami. Mimo iż pojedyncze platformy tego typu powstawały wcześniej na Zachodzie, nigdzie wcześniej na taką skalę, jak u nas – zauważa nasz rozmówca z kantoru online centnet.pl.

Zagraniczne platformy wymiany walut, takie jak CurrencyFair.com nie do końca można było nazwać kantorami. Wspomniana platforma umożliwiała wyłącznie zawieranie transakcji między poszczególnymi użytkownikami, a zatem to nie kantor był tutaj pośrednikiem gwarantującym cenę.

Przyczyn takiego stanu rzeczy należy upatrywać w odmiennych potrzebach Polaków i mieszkańców krajów zachodnich. Tam, gdzie funkcjonują najpopularniejsze waluty, czyli euro i dolary, wymiana jest bardzo prosta, a niekiedy zupełnie niepotrzebna. W wielu krajach w sklepach można płacić zarówno w walucie narodowej, jaki w USD bądź EUR.

W Polsce zapotrzebowanie na obce  waluty jest bardzo duże z wielu względów. Po pierwsze, nigdzie indziej nie udzielano tak dużej ilości kredytów walutowych, jak to swego czasu miało miejsce u nas. Po drugie, nie należy zapominać, że kilka milionów Polaków przebywa za granicą w celach zarobkowych, a zdobyte tam pieniądze przesyła rodzinie w kraju.

Rozwój polskich kantorów internetowych

Powstanie pierwszych polskich kantorów internetowych datuje się na rok 2009. Jednak ich prawdziwy rozkwit przypada na rok 2011, w którym w życie weszła ustawa antyspreadowa, umożliwiająca kredytobiorcom spłatę zadłużenia w obcej walucie, zaś samym kantorom internetowym – dynamiczny rozwój.

Obecnie na polskim rynku walutowym z powodzeniem funkcjonuje kilkadziesiąt kantorów internetowych, przy czym największe z nich zajmują wysokie miejsca w rankingach najbogatszych firm branży e-commerce.

Zastanawiając się nad możliwością skorzystania z kantoru online trzeba jednak zachować ostrożność. Równolegle do legalnych i bezpiecznych kantorów funkcjonują społecznościowe platformy wymiany pieniędzy, korzystanie z których wiąże się z większym ryzykiem. Natomiast kantory internetowe podlegają nadzorowi NBP i MF, zaś ich właściciele i pracownicy muszą legitymować się odpowiednią wiedzą, doświadczeniem, a także zaświadczeniem o niekaralności.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij