Gdzie szukać wartościowych rankingów sprzętu

Gdzie szukać wartościowych rankingów sprzętu?

Chyba nikt z nas nie lubi wyrzucać w błoto ciężko zarobionych pieniędzy, prawda? Bywa jednak tak, że musimy kupić sprzęt, na którym niekoniecznie dobrze się znamy. Co wtedy? Zazwyczaj z pomocą przychodzi Google. Szukamy więc fraz typu: ranking, test, poradnik, jak kupić itp. Trzeba jednak wiedzieć, że sporo czołowych pozycji, które udało nam się wyszukać, wcale nie gwarantuje przydatnych i wartościowych informacji.

Czym sugerować się przeglądając rankingi w sieci?

W Internecie jest całe multum stron, na których możemy znaleźć różnego rodzaju zestawienia czy recenzje sprzętu. Jak jednak wyróżnić te godne zaufania? Oto kilka wskazówek:

 • Jeżeli interesują nas rankingi, to dany portal powinien mieć także sekcję testów, recenzji i porównań – najlepiej w formie zarówno tekstowej, jak i wideo. Sporo serwisów wykorzystuje zupełnie bezpodstawnie te frazy w opisach swoich podstron. Skutkuje to tym, że zestawienia polecanego sprzętu są wyciągnięte np. na podstawie popularności z porównywarek cenowych, a autor danego materiału nawet nigdy nie widział na oczy urządzenia, które opisuje i ocenia.
 • Oczywiście od powyższego punktu istnieją pewne wyjątki. Jeżeli autorem rankingów jest ekspert z danej dziedziny, to wcale nie musi mieć realnie do czynienia z każdym produktem, by dokładnie go nam przedstawić. Jeżeli jednak traficie na serwis, który tworzy rankingi z kilkuset kategorii, a nie ma przy tym sekcji dotyczącej praktycznych testów z choćby jednej, to raczej odpuście.
 • Duże znaczenie ma oczywiście objętość i jakość danego tekstu. Jeżeli traficie na tabelkę z kilkudziesięcioma produktami, która nie jest poparta właściwie żadnym bardziej wartościowym tekstem z uzasadnieniem wyborów, to również nie bierzcie takiego materiału na poważnie, gdyż jego celem jest tylko zbieranie kliknięć, a nie realna pomoc osobom poszukującym dla siebie odpowiedniego sprzętu.
  Gdzie szukać wartościowych rankingów sprzętu 1
 • Elementem, który wzbudza zaufanie, jest także sekcja dotycząca poradników zakupowych. Jeżeli dany portal umie sensownie napisać poradnik zakupowy, a także inne materiały w obrębie wielu kategorii, to można mu bardziej zaufać.
 • Zaufanie może też wzbudzać miejsce dedykowane do bezpośredniej pomocy użytkownikowi. Zwykle ogranicza się to do adresu e-mail, na który możemy napisać lub do sekcji komentarzy. To jednak zbyt mało. Portale, które gromadzą w swoich szeregach prawdziwych ekspertów, często oferują użytkownikowi np. swoje forum czy grupę na Facebooku, gdzie można szybko uzyskać fachową pomoc. Zaletą będzie też rozbudowana baza produktowa, w której każdy produkt ma sekcję opinii, a także pytań i odpowiedzi.

No to gdzie szukać tych wartościowych rankingów?

Wskażę Wam dwa typy miejsc:

 • Pierwszym z nich są portale, które po prostu spełniają warunki wymienione we wcześniejszym akapicie. Dobrym przykładem jest tu strona Videotesty.pl . Mnóstwo obszernych rankingów, dedykowane im podstrony, sekcja dotycząca praktycznych testów (również w wersji na YT), olbrzymia baza produktowa czy grupa na Facebooku, która skupia w sobie pasjonatów różnego rodzaju sprzętu. Jest to bardzo wartościowe miejsce, które oferuje internaucie nawet ogromną bazę instrukcji obsługi z możliwością indywidualnych i oczywiście darmowych zgłoszeń, jeżeli interesujący nas produkt nie
  ma jeszcze wgranego podręcznika użytkowania.Gdzie szukać wartościowych rankingów sprzętu 2
 • Jest jednak mało wartościowych serwisów o takiej użyteczności. Szukając w obrębie danej kategorii, warto zwrócić uwagę także na blogi. Zestawienie czy poradnik w formie opowiadania własnych doświadczeń i historii, może dostarczyć nam sporo unikalnych oraz wartościowych informacji, które wynikły z dłuższego okresu użytkowania danego sprzętu.

Mam nadzieję, że tym artykułem nieco zwiększyłem Waszą świadomość odnośnie portali z
rankingami sprzętu. Praktycznie każdy z nich chce na nas zarobić. Nic w tym złego, ale niektóre miejsca są po prostu bardziej fair i rzeczywiście oferują wartościowe zestawienia, a także porady zakupowe. Inne z kolei, chcą to zrobić łatwo i szybko, wpychając nam tabelki z linkami i właściwie zerową wartość merytoryczną. Teraz jednak już wiecie, jak nie nabrać się na takie zagrywki.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij