Wszystko o JPK, czyli procedury dla mikroprzedsiębiorców

Wszystko o JPK, czyli procedury dla mikroprzedsiębiorców

To ściśle określony zestaw informacji o operacjach gospodarczych w firmie w danym przedziale czasowym. Wysyłamy go bez wezwania do szefa KAS, co miesiąc, przy pomocy środków elektronicznych. Jednolity Plik Kontrolny należy wysłać do 25 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Jest to dokument, który dokładnie odzwierciedla wszystko to, co zawarte jest w firmowej ewidencji zakupów i sprzedaży.

Od 1 stycznia 2018 roku dokument ten zobowiązani będą wysyłać bez wezwania mikroprzedsiębiorcy. Z obowiązku przesyłania JPK_Vat zwolnieni są podatnicy, którzy wykonują czynności zwolnione z podatku VAT. Chodzi tutaj przede wszystkim o zwolnienia przedmiotowe. W tej grupie znajdą się także podatnicy, u których wartość sprzedaży w poprzednim roku nie przekroczyła 200 000 zł. Do końca 2017 roku zwolnieni byli także ci podatnicy, którzy prowadzili ewidencję VAT w formie papierowej. Po tej dacie wszystkich obowiązuje ewidencja elektroniczna.

Po co wymyślono JPK?

Jednolity Plik Kontrolny został stworzony po to, aby organy skarbowe mogły lepiej kontrolować przedsiębiorców będących płatnikami podatku VAT. Na przestrzenie ostatnich kilkunastu lat w całym kraju odnotowywano liczne nadużycia związane z wyłudzaniem zwrotów podatku VAT. Skarb państwa tracił na tym miliardy złotych. Są także inne powody wprowadzenia JPK.

Dzięki tej procedurze można znacząco skrócić czas trwania kontroli i postępowań. Można także wyeliminować nieuczciwą konkurencję na rynku i zminimalizować koszty wypełniania zobowiązań podatkowych. Jednolity format danych ułatwia kontrolowanie wewnątrz firm. JPK wpisuje się także w filozofię odchodzenia od wydruków na papierze. Na stosowaniu tej procedury może zyskać także sam przedsiębiorca, gdyż dzięki niej staje się on bardziej wiarygodnym partnerem w biznesie.

Jak wygenerować i wysłać JPK?

Można to zrobić na kilka sposobów. Samodzielnie i bez żadnych kosztów przy użyciu pliku. csv i aplikacji klient 2. 0. Jednolity Plik Kontrolny można też wysłać samodzielnie z pomocą swojego programu księgowego. Można to zadanie zlecić do biura rachunkowego, które nas obsługuje. Ministerstwo Finansów przygotowało specjalne narzędzia z myślą o podatnikach, którzy nie mają programów i nie współpracują z księgowym. Rozwiązania te są bezpłatne. Zacząć należy od pobrania tabeli CSV. Następnie w poszczególnie wiersze i kolumny wpisujemy dane z rejestru VAT. Później należy założyć bezpłatny profil zaufany.

Można oczywiście korzystać z płatnego podpisu kwalifikowanego, o ile przedsiębiorca taki posiada. Aby uzyskać bezpłatny profil zaufany trzeba złożyć wniosek a następnie osobiście potwierdzić tożsamość i zweryfikować dane osobowe na przykład w Urzędzie Skarbowym albo w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Gdy już uzyska się profil zaufany można wysyłać Jednolity Plik Kontrolny za pośrednictwem aplikacji Klient 2. 0.

Aplikację trzeba jednak najpierw pobrać i zainstalować na własnym komputerze. Będzie ona potrzebna do przekonwertowania tabeli csv na JPK_VAT. Gdy już wyślemy JPK_VAT powinniśmy pobrać formularz UPO_JPK. Ten formularz to nic innego jak urzędowe poświadczenie odbioru.

Co jeszcze warto wiedzieć o JPK?

W sytuacji, gdy urząd dopatrzy się niezgodności w twoim JPK_VAT otrzymasz o tym powiadomienie w formie sms lub email. Wszyscy przedsiębiorcy powinni także wiedzieć, że za niezłożenie JPK w terminie grożą wysokie kary. Taka kara może wynieść nawet 120 stawek dziennych. Istnieje jednak możliwość zwrócenia się do urzędu z wnioskiem o odroczenie terminu złożenia zeznania.

Ministerstwo Finansów przez cały czas stara się ułatwiać życie polskim przedsiębiorcom. Dlatego już teraz zapowiada, że w styczniu 2018 roku zostanie uruchomiona bezpłatna aplikacja księgowa. Będzie to bardzo pomocne szczególnie dla najmniejszych firm, bo dzięki tej aplikacji będzie można wystawiać i księgować faktury. Natomiast od lutego 2018 roku aplikacja umożliwi generowanie i wysyłanie JPK_VAT.

Choć procedura tworzenia i wysyłania JPK wydaje się być skomplikowana przedsiębiorcy nie są pozostawienie sami z problemem. W ostatnich tygodniach w całym kraju urzędy skarbowe organizują cykliczne, bezpłatne szkolenia, których przedmiotem jest Jednolity Plik Kontrolny. W razie pytań można także skorzystać z infolinii oraz wysyłać zapytania do Krajowej Informacji Skarbowej.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij