Co powinien zawierać brief marketingowy?

Chcesz zwiększyć sprzedaż swoich produktów lub wzmocnić świadomość istnienia swojej marki wśród klientów? W tym celu możesz wykorzystać różne narzędzia komunikowania się z rynkiem. Ale uwaga! Aby podjęte działania były skuteczne, potrzebujesz dobrego planu. Koncepcję pomoże Ci uporządkować brief marketingowy. Zobacz, co to jest, i jak go przygotować.

Brief marketingowy: co to jest?

Zacznijmy od najważniejszego, czyli od wyjaśnienia, co to jest brief marketingowy. W uproszczeniu można powiedzieć, że to założenia kampanii promocyjnej i sprzedażowej „w pigułce”. W takim dokumencie uwzględnia się m.in.:

 • podstawowe dane o firmie i jej flagowych produktach/usługach;
 • definicję idealnego klienta docelowego;
 • cele marketingowe i sprzedażowe, które chce się zrealizować – wraz z KPI, czyli „miernikami” skuteczności podjętych działań;
 • opis narzędzi wybranych do realizacji strategii;
 • kosztorys całego przedsięwzięcia.

Jest to więc skonkretyzowane nakreślenie koncepcji całego przedsięwzięcia i oczekiwanych rezultatów jej wdrożenia.

Dla kogo przygotowuje się brief marketingowy?

O przygotowanie briefu marketingowego niemal zawsze proszą zewnętrzne agencje reklamowe czy SEM – to dla nich punkt wyjścia do rozpoczęcia współpracy. Pamiętaj jednak, że taki dokument warto też przygotować dla siebie. Choćby po to, aby „uporządkować myśli” i podjąć działania, które będą zmierzać do jednego, jasno określonego celu. Kiedy przelejesz ogólną koncepcję „na papier” i uszczegółowisz ją, będzie Ci łatwiej zrealizować plan promocji i kontrolować jego przebieg.

Brief marketingowy krok po kroku, czyli jak stworzyć taki dokument?

To, jak konkretnie będzie wyglądać brief marketingowy, zależy choćby od branży Twojej działalności czy od celu, w którym go przygotowujesz. Mimo to, podstawowe założenia tego opracowania są podobne i w każdym dokumencie tego typu musisz zawrzeć ten sam zestaw wstępnych informacji. Jakich?

Opisz podstawowe założenia swojej działalności

Brief marketingowy rozpocznij od zaprezentowania swojej firmy. To ważne, nawet jeśli piszesz ten dokument na własne cele! Warto na tym etapie określić:

 • profil biznesowy przedsiębiorstwa – a zatem dziedzinę działalności i główne oferowane produkty czy usługi;
 • USP firmy, a zatem unikalną propozycję sprzedażową, która wyróżnia Twój biznes na tle konkurencji (to podstawa, ponieważ ten przekaz powinien stanowić „rdzeń” całej komunikacji marketingowej);
 • najważniejsze atuty firmy i jej przewagi konkurencyjne, ale także zagrożenia i słabości, które trzeba wziąć pod uwagę przy planowaniu kampanii.

Określ grupę docelową klientów

Komunikacja Twojej firmy musi być skierowana do konkretnej grupy odbiorców – tych, którzy mogą być zainteresowani jej produktami/usługami. Inaczej będziesz przepalać budżet! Co jest ważne? Nie tylko cechy demograficzne, takie jak wiek, płeć czy miejsce zamieszkania potencjalnych klientów. Dobrze też określić potrzeby i oczekiwania potencjalnych klientów, na które mogą odpowiadać Twoje rozwiązania.

Najlepiej, jeśli stworzysz persony klientów – tak, aby jak najlepiej zrozumieć mechanizmy, które mają wpływ na ich decyzje zakupowe. Do nich też trzeba dopasować działania marketingowe!

Wskaż cele marketingowe i sprzedażowe

Określ, co chcesz osiągnąć dzięki przeprowadzonej kampanii. Jak to zrobić, tworząc brief marketingowy? Przykład może stanowić dokument tworzony z myślą o promocji e-sklepu. Celami, które sobie wytyczysz, mogą być np.:

 • zwiększenie sprzedaży określonego produktu o 15% w ciągu kolejnych 30 dni;
 • wzrost liczby zamówień o 30% w ciągu 3 miesięcy;
 • zwiększenie wartości koszyka zakupowego klienta o 20% w ciągu 4 miesięcy.

Oczywiście wszystko zależy od Twojej sytuacji. Jak jednak widzisz na powyższych przykładach, cele muszą być konkretne, mierzalne liczbowo, a przy tym określone w czasie i realistyczne.

Dobierz narzędzia do ich realizacji

Dopiero na tym etapie określasz, jak osiągniesz zamierzone cele. Dobierasz więc np. strategii promocji i kanały komunikacji – a zatem to, gdzie i jak będzie promowana firma. Możesz wybrać choćby reklamy w wyszukiwarce, w mediach społecznościowych czy na portalach zewnętrznych. Jeżeli działasz w e-commerce, na tym etapie warto wybrać miejsce prowadzenia sprzedaży.

Ustal budżet

Policz, ile będzie Cię kosztować wdrożenie określonych działań. Ustal limity budżetowe, ale z zachowaniem określonej elastyczności. To pozwoli szybko reagować, jeśli np. któreś z narzędzi promocji okaże się szczególnie skuteczne.

Chociaż przygotowanie briefu marketingowego bywa czasochłonne, warto na to poświęcić energię – tak, aby móc „ruszyć z kopyta” z promocją.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij