Czym jest certyfikat SSL

Czym jest certyfikat SSL?

Sieć nie jest bezpiecznym miejscem, szczególnie jeśli chodzi o ochronę danych. Jest jednak sposób, aby temu zaradzić – certyfikaty bezpieczeństwa takie, jak SSL. Jeśli jesteś właścicielem strony internetowej, zwłaszcza firmowej to certyfikat SSL jest nieodzownym standardem. Jak działa i dlaczego warto go mieć?

Certyfikat SSL – co to takiego?

Certyfikat SSL służy do zabezpieczania danych podczas ich transferu między przeglądarką internetową z której korzysta użytkownik a zewnętrznym serwerem. Wystawia go centrum autoryzacyjne. Zastosowanie kodowania z wykorzystaniem klucza publicznego i prywatnego zapewnia najwyższą jakość bezpieczeństwa danych. SSL umożliwia też potwierdzenie prawa własności domeny i wiarygodność jej właściciela.

Rodzaje certyfikatów SSL

Istnieje kilka podstawowych typów walidacji certyfikatów SSL. Podstawowym rodzajem jest DV (Domain Validated). Właściciel domeny otrzymuje go po poprawnej weryfikacji. Jest to najpowszechniejszy i akceptowany przez większość przeglądarek certyfikat. Inne typy walidacji certyfikatów to:

OV (Organization Validation) – w tym przypadku weryfikowana jest zarówno domena, jak i organizacja dla której zostaje wydany certyfikat. Jego zaletą jest zwiększona wiarygodność oraz wypłacana gwarancja w sytuacji rozszyfrowania danych przez osobę nieuprawnioną.

EV (Extended Validation) – to najwyższy standard uwierzytelniania. W przeglądarkach o wysokim stopniu bezpieczeństwa pasek adresu strona z takim certyfikatem zaświeci się na zielono. Pojawi się również nazwa właściciela strony internetowej oraz informacja o podmiocie udzielającym gwarancji (CA).

Certyfikat Wildcard – zabezpiecza domenę główną wraz z nielimitowaną liczbą subdomen. Gwarantuje on bezpieczeństwo przesyłania danych do dowolnego hosta domeny.

Jaki certyfikat SSL wybrać?

Wszystko zależy od tego jakie masz priorytety. Certyfikat SSL możesz uzyskać bezpłatnie, jest to jednak najniższy standard jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Darmowe certyfikaty trzeba co 3 miesiące autoryzować, a w przypadku utraty danych nie uzyskasz żadnej rekompensaty. W tej opcji dostępne są jedynie certyfikaty o walidacji DV.

Certyfikaty OV, EV czy Wildcard są wprawdzie płatne, ale dzięki temu masz pewność co do ochrony na znacznie wyższym poziomie i ewentualnej wypłaty odszkodowania, gdyby kod został złamany.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij