Ile dni urlopu w ciągu roku ma każda osoba zatrudniona na umowę o pracę?

Zgodnie z ustaleniami Kodeksu Pracy każdemu zatrudnionemu przysługuje w danym roku kalendarzowym urlop. Termin wypoczynku ustalany jest na podstawie odpowiedniego harmonogramu. Warto wiedzieć, ile dni urlopu można wziąć, pracując w danej firmie.

Podstawowy wymiar urlopu

Przerwa od pracy służy regeneracji sił. Zgodnie z obowiązującym Kodeksem Pracy każdy zatrudniony ma prawo do corocznego i nieprzerwanego urlopu. W jego obrębie wyróżnia się podstawowy i dodatkowy wypoczynek. Z pierwszego z nich mogą skorzystać wszyscy pracownicy. Urlop dodatkowy stanowi natomiast przywilej osób, działających w trudnych warunkach, oraz podmiotów, należących do określonej grupy. Przerwa od pracy stanowi osobiste uprawnienie. Oznacza to, że zatrudniony nie może przenieść praw do urlopu na inną osobę ani zrzec się go.

Tryb udzielania

Każdy przełożony zobowiązany jest do prowadzenia tzw. harmonogramu wypoczynkowego. Sporządza się go corocznie z uwzględnieniem wniosków pracowników. Plan urlopów jest wiążący dla zarówno dla pracodawcy, jak i zatrudnionych. Jeśli dana osoba nie może udać się na wypoczynek, właściciel firmy powinien wyznaczyć inny termin. W przypadku niewykorzystania urlopu i rozwiązania umowy przełożony zobowiązany jest do wypłacenia pieniężnego zamiennika.

Liczba dni urlopowych

Każda osoba, rozpoczynająca swoją pierwszą pracę, uzyskuje w danym roku kalendarzowym urlop z upływem każdego miesiąca pracy w wymiarze 1/12 standardowego urlopu, przysługującego mu po przepracowaniu dwunastu miesięcy. Prawo do kolejnych przerw nabywa się w każdym kolejnym roku kalendarzowym. W przypadku stażu, nieprzekraczającego 10 lat, zatrudniony może skorzystać z minimum 20 dni urlopu. Jeśli okres pracy jest dłuższy, okres wypoczynku zwiększa się do 26 dni. Warto zaznaczyć, iż przepisy traktują staż jako czas:

  1. pozostawania w stosunku pracy
  2. nauki w szkołach ponadpodstawowych, jeśli zostały ukończone
  3. zasadniczej służby wojskowej
  4. urlopu wychowawczego
  5. pozostawania bez zatrudnienia w przypadku otrzymania odszkodowania
  6. za który przyznano odprawy w ramach zwolnień grupowych.

Liczba dni urlopu uzależniona jest głównie od stażu pracy. W przypadku wszelkich niedogodności ze strony właściciela firmy warto skorzystać z pomocy prawnika TGC. Dzięki niemu można uzyskać wszelkie niezbędne informacje lub też liczyć na pozytywny wynik postępowania sądowego w przypadku złamania przepisów przez pracodawcę.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij