Unijne wytyczne odnośnie elektroodpadów

Unijne wytyczne odnośnie elektroodpadów

Ilość zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, powszechnie znanego jako WEEE (ang. waste electrical and electronic equipment) lub e-odpady, wytwarzanego każdego roku w Unii Europejskiej szybko rośnie. Obecnie jest to jeden z najszybciej rozwijających się strumieni odpadów. Dane z raportu „The Global E-waste Monitor 2020” pokazują, że w ubiegłym roku na całym świecie wygenerowano aż 53,6 mln ton elektrośmieci (bez paneli słonecznych). Co więcej, duża część tych elektroodpadów (ponad 82 proc.) nie została formalnie zebrana i zagospodarowana w sposób przyjazny dla środowiska.

Przepisy UE dotyczące WEEE mają na celu przyczynienie się do zrównoważonej produkcji i konsumpcji. Zajmują się kwestiami środowiskowymi i innymi problemami wynikającymi z rosnącej liczby wyrzucanych urządzeń elektronicznych w UE.

Jakie kategorie wyróżniamy w zakresie elektroodpadów?

Elektroodpady objęte dyrektywą można podzielić na kilka kategorii:

 1. Duży sprzęt AGD (lodówki, pralki, piekarniki, mikrofalówki itd.)
 2. Drobne AGD (tostery, lokówki, suszarki do włosów itd.)
 3. Sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny (np. utylizacja komputerów)
 4. Elektronika użytkowa i panele fotowoltaiczne
 5. Sprzęt oświetleniowy
 6. Narzędzia elektryczne i elektroniczne (z wyjątkiem wielkogabarytowych stacjonarnych narzędzi przemysłowych – utylizacja sprzętu elektronicznego)
 7. Zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy
 8. Wyroby medyczne (z wyjątkiem wszystkich wszczepionych i zakażonych produktów)
 9. Przyrządy do monitorowania i kontroli
 10. Dozowniki automatyczne

 

Odbiór zużytego sprzętu i recykling sprzętu elektronicznego – dlaczego warto?

Odpady ze sprzętu elektrycznego i elektronicznego obejmują szeroką gamę urządzeń, takich jak komputery, lodówki i telefony komórkowe pod koniec ich żywotności.

Ten rodzaj odpadów zawiera złożoną mieszaninę materiałów, z których część jest niebezpieczna. Mogą one powodować poważne problemy środowiskowe i zdrowotne, jeśli wyrzucane urządzenia nie są odpowiednio zarządzane. Ponadto nowoczesna elektronika zawiera rzadkie i drogie zasoby, które można poddać recyklingowi i ponownie wykorzystać, jeśli odpady są skutecznie zagospodarowane.

Ułatwiony odbiór zużytego sprzętu, usprawnienie zbiórki, przetwarzania i recyklingu sprzętu elektrycznego i elektronicznego (EEE) oraz utylizacja komputerów może zapewnić takie korzyści, jak:

 • poprawić zrównoważoną produkcję i konsumpcję
 • zwiększyć efektywność wykorzystania zasobów
 • przyczyniać się do gospodarki o obiegu zamkniętym.

 

Dora Plus – profesjonalna firma oferująca recykling sprzętu

Z myślą o naszym zdrowiu i ratowaniu środowiska warto zadbać o to, aby zużyte sprzęty trafiły w odpowiednie miejsce, kiedy przestaną nam już służyć. Firma Dora Plus oferuje usługi recyklingu zużytego sprzętu elektronicznego, elektrycznego i gaśniczego, utylizację komputerów, a także niszczenie danych. Dodatkowo zapewnia też odbiór zużytego sprzętu na terenie całej Polski.

 

Warto podkreślić, że firma zapewnia najwyższą jakość usług i działalność zgodną z wszelkimi normami prawnymi, potwierdzoną niezbędnymi zezwoleniami i uprawnieniami. Dora Plus świadczy usługi zarówno dla instytucji i firm, jak i dla klientów indywidualnych. Dołącz do grona tysięcy zadowolonych klientów i zadbaj o wspólne zdrowie i środowisko razem z doraplus.eu!

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij