Unijne wytyczne odnośnie elektroodpadów

Unijne wytyczne odnośnie elektroodpadów

Ilość zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, powszechnie znanego jako WEEE (ang. waste electrical and electronic equipment) lub e-odpady, wytwarzanego każdego roku w Unii Europejskiej szybko rośnie. Obecnie jest to jeden z najszybciej rozwijających się strumieni odpadów. Dane z raportu „The Global E-waste Monitor 2020” pokazują, że w ubiegłym roku na całym świecie wygenerowano aż 53,6 mln ton elektrośmieci (bez paneli słonecznych). Co więcej, duża część tych elektroodpadów (ponad 82 proc.) nie została formalnie zebrana i zagospodarowana w sposób przyjazny dla środowiska.

Przepisy UE dotyczące WEEE mają na celu przyczynienie się do zrównoważonej produkcji i konsumpcji. Zajmują się kwestiami środowiskowymi i innymi problemami wynikającymi z rosnącej liczby wyrzucanych urządzeń elektronicznych w UE.

Jakie kategorie wyróżniamy w zakresie elektroodpadów?

Elektroodpady objęte dyrektywą można podzielić na kilka kategorii:

  1. Duży sprzęt AGD (lodówki, pralki, piekarniki, mikrofalówki itd.)
  2. Drobne AGD (tostery, lokówki, suszarki do włosów itd.)
  3. Sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny (np. utylizacja komputerów)
  4. Elektronika użytkowa i panele fotowoltaiczne
  5. Sprzęt oświetleniowy
  6. Narzędzia elektryczne i elektroniczne (z wyjątkiem wielkogabarytowych stacjonarnych narzędzi przemysłowych – utylizacja sprzętu elektronicznego)
  7. Zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy
  8. Wyroby medyczne (z wyjątkiem wszystkich wszczepionych i zakażonych produktów)
  9. Przyrządy do monitorowania i kontroli
  10. Dozowniki automatyczne

 

Odbiór zużytego sprzętu i recykling sprzętu elektronicznego – dlaczego warto?

Odpady ze sprzętu elektrycznego i elektronicznego obejmują szeroką gamę urządzeń, takich jak komputery, lodówki i telefony komórkowe pod koniec ich żywotności.

Ten rodzaj odpadów zawiera złożoną mieszaninę materiałów, z których część jest niebezpieczna. Mogą one powodować poważne problemy środowiskowe i zdrowotne, jeśli wyrzucane urządzenia nie są odpowiednio zarządzane. Ponadto nowoczesna elektronika zawiera rzadkie i drogie zasoby, które można poddać recyklingowi i ponownie wykorzystać, jeśli odpady są skutecznie zagospodarowane.

SPRAWDŹ:  NEKK rysuje dla Angelini Pharma

Ułatwiony odbiór zużytego sprzętu, usprawnienie zbiórki, przetwarzania i recyklingu sprzętu elektrycznego i elektronicznego (EEE) oraz utylizacja komputerów może zapewnić takie korzyści, jak:

  • poprawić zrównoważoną produkcję i konsumpcję
  • zwiększyć efektywność wykorzystania zasobów
  • przyczyniać się do gospodarki o obiegu zamkniętym.

 

Dora Plus – profesjonalna firma oferująca recykling sprzętu

Z myślą o naszym zdrowiu i ratowaniu środowiska warto zadbać o to, aby zużyte sprzęty trafiły w odpowiednie miejsce, kiedy przestaną nam już służyć. Firma Dora Plus oferuje usługi recyklingu zużytego sprzętu elektronicznego, elektrycznego i gaśniczego, utylizację komputerów, a także niszczenie danych. Dodatkowo zapewnia też odbiór zużytego sprzętu na terenie całej Polski.

 

Warto podkreślić, że firma zapewnia najwyższą jakość usług i działalność zgodną z wszelkimi normami prawnymi, potwierdzoną niezbędnymi zezwoleniami i uprawnieniami. Dora Plus świadczy usługi zarówno dla instytucji i firm, jak i dla klientów indywidualnych. Dołącz do grona tysięcy zadowolonych klientów i zadbaj o wspólne zdrowie i środowisko razem z doraplus.eu!

Ewa Sobolewska

Ewa Sobolewska

Copywriterka z kreatywnym podejściem do tworzenia treści reklamowych i informacyjnych. Specjalizuje się w storytellingu i kampaniach e-mail marketingowych. Wolny czas poświęca na gotowanie i odkrywanie nowych smaków.

Artykuły: 148

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *