Czym zajmują się biura rachunkowe

Czym zajmują się biura rachunkowe?

O istnieniu biur rachunkowych słyszał zapewne niemal każdy, nie każdy jednak wie, czym zajmuje się ten podmiot gospodarczy i w jakiej sytuacji warto skorzystać z jego usług. Dlaczego biura rachunkowe są tak bardzo potrzebne i jak mogą pomóc przedsiębiorcy lub osobie fizycznej? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Czym zajmują się biura rachunkowe?

Według definicji, biuro rachunkowe jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą, świadczącym usługi osobom fizycznym, przedsiębiorstwom, instytucjom oraz innym podmiotom gospodarczym. Jeśli chodzi o zakres tych usług, to jest on bardzo szeroki. W powszechnej świadomości, firmy tego typu kojarzą się rozliczaniem podatków, jednak biuro rachunkowe to nie tylko pomoc w podatkach (zobacz więcej na jasta.pl). Podstawowym zadaniem jest księgowanie dokumentów sprzedażowych i zakupowych oraz zajmowanie się przepływem środków finansowych. Ponadto biura rachunkowe zajmują się również:

– kompleksową obsługą finansowo-księgową wszystkich form ewidencji działalności gospodarczej,

– reprezentacją usługobiorcy w urzędach i instytucjach (np. Urząd Skarbowy),

– doradztwem podatkowym,

– rozliczaniem podatku VAT,

– obliczaniem składek na ubezpieczenie społeczne przedsiębiorcy oraz pracowników firmy,

– przygotowywaniem wniosków kredytowych,

– obsługą kadrowo-płacową,

– doradztwem przy opracowywaniu zakładowych planów kont.

Coraz więcej biur rachunkowych oferuje również usługi doradcze w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej. Zakres usług może być różny dla poszczególnych biur, warto również zwracać uwagę na to, w czym się specjalizuje dane biuro, jeśli rozważamy nawiązanie współpracy.

Dlaczego warto zatrudnić biuro rachunkowe?

Po przeczytaniu pierwszego akapitu, odpowiedź powinna wydawać się dosyć jasna. Dzięki pomocy biura rachunkowego, osoba prowadząca działalność gospodarczą ma szansę odetchnąć i przekazać komuś znaczną część trudnych do udźwignięcia obowiązków. Teoretycznie prowadząc własną firmę możemy sami zajmować się księgowością, jednak o ile prościej i szybciej przyjdzie to osobie, która ma ku temu odpowiednie kwalifikacje i wykształcenie. Dzięki pomocy biura rachunkowego, właściciel firmy może zajmować się tym, czym powinien, a więc branżą w której działa i rozwojem swojej firmy, a nie zawiłościami związanymi np. z odprowadzaniem odpowiedniej ilości podatków.

Biuro rachunkowe – formy współpracy

Duże przedsiębiorstwa dość często decydują się na utworzenie wewnątrz firmy własnego działu odpowiedzialnego za rachunkowość. Jest to wygodne rozwiązanie, ale tez kosztowne. Średnie i małe przedsiębiorstwa częściej nawiązują współpracę z zewnętrznymi biurami rachunkowymi, którym zlecają konkretne czynności. Wiele biur ma w swojej ofercie różnego rodzaju pakiety, w ramach których świadczą konkretne usługi dostosowane do potrzeb różnych firm. Wszystko zależy od tego jaki zakres usług interesuje nas jako przedsiębiorców, a także jakiej wielkości budżet jesteśmy w stanie na ten cel przeznaczyć.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij