Jak wybrać studia

Jak wybrać studia?

Wybór studiów dla większości młodych ludzi stanowi poważny problem. Pojawia się wiele wątpliwości o to, czy dana decyzja okaże się trafna i przyniesie korzyści w przyszłości. To poważny dylemat dla wszystkich osób, które wchodzą właśnie w dorosłe życie. Czym kierować się podczas wyboru studiów? O tym powiemy w poniższym artykule.

Zrób analizę rynku pracy

Wybierając kierunek studiów, nigdy nie należy zapominać o własnych pasjach i zainteresowaniach, ale zanim podejmiesz ostateczną decyzję, sprawdź wcześniej, na co jest obecnie największe zapotrzebowanie i czy preferowany kierunek będzie miał szansę przetrwać w przyszłości. Sprawdź jakich specjalistów potrzebuje rynek, a czym jest zdecydowanie przesycony. Jeżeli jesteś nastawiony na konkretny zawód, poszukaj wskazówek, które pomogą ci osiągnąć zamierzony cel, np. jak zostać księgową, policjantem, informatykiem podpowiada a.edu.pl. Musisz dokonać także selekcji samej uczelni, sprawdzając rankingi i poszukując informacji na jej temat. Dowiedz się o niej jak najwięcej tj. czy oferuje coś więcej poza standardowym programem nauczania. Profil danej uczelni ma bezpośrednie przełożenie na program studiów, stąd tak ważne jest wybranie tej, najbardziej zbliżonej do twoich oczekiwań.

Nie kieruj się modą czy opiniami innych

Nie sugeruj się tym, co aktualnie jest modne oraz opiniami innych, zwłaszcza rodziców. Najważniejszy jesteś ty, to co myślisz, czujesz i czego pragniesz. To o twoją przyszłość chodzi, nie ich. Oni swoją szansę na wybór odpowiednich studiów już mieli i nie pozwalaj, aby ktokolwiek ingerował w twoje wybory. Możesz potem tego bardzo żałować. Zastanów się nad tym, w czym jesteś najlepszy, jakie masz hobby, co lubisz robić, jakie były twoje ulubione przedmioty w szkole, co chcesz robić w przyszłości, czy wolisz pracować w grupie, czy raczej jesteś typem indywidualisty? Pamiętaj, że nic nie przychodzi łatwo, ale nie jest to powód do rezygnacji z planów czy marzeń.

Zbierz informacje o danym kierunku studiów

Twoje zainteresowania i preferencje to najważniejszy punkt w wyborze studiów, ale musisz oprócz tego mieć podstawową wiedzę na temat kierunku zawodu, jaki chcesz w przyszłości uprawiać. Nazwy poszczególnych kierunków często są bardzo chwytliwe i modne dlatego musisz dowiedzieć się, czym zajmuje się kognitywista, account manager czy geodeta, do jakiej pracy przygotowuje europeistyka lub co robi kulturoznawca? Pozwoli ci to na uniknięcie wszelkich rozczarowań. Najwięcej informacji znajdziesz oczywiście w internecie, ale skorzystać z dni otwartych organizowanych przez władze uczelni, kiedy to będziesz mieć okazję porozmawiać z wykładowcami, a nawet studentami. Uzyskasz wtedy więcej i bardziej szczegółowych informacji.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij