Pokolenie Y – nadchodzi ich czas w biznesie

Blisko 42 proc. studentów i absolwentów deklaruje, że największy wpływ na wybór miejsca pracy ma możliwość rozwoju zawodowego i zdobywania doświadczenia (źródło: Deloitte). Również 42 proc. badanych millenialsów chciałoby zajmować stanowiska menedżerskie, natomiast zaledwie co czwarty myśli o najwyższych stanowiskach. Wynika to z chęci zachowania niezależności i tzw. work-life balance (źródło: Koncepcja zarządzania czasem, stawiająca za cel odnalezienie równowagi pomiędzy pracą, a życiem prywatnym). Wśród młodych pracowników panują dobre nastroje. Blisko 60 proc. z nich uważa się za optymistów (źródło: IPSOS). Problemem jest zwykle poziom płac oraz chęć bycia dostrzeżonym przez pracodawcę. Przedstawiciele pokolenia Y chcą czuć się częścią organizacji, w której pracują i rozumieć jaki jest cel ich obowiązków. Jak zatrzymać najlepsze jednostki i stworzyć im odpowiednie warunki do pracy? Odpowiedzią na to pytanie może być coraz popularniejszy w Polsce i na świecie model zarządzania management equity.

Management equity to nic innego jak teoria sprawiedliwego udziału. Problem z zatrzymaniem najlepszych pracowników ma coraz więcej firm. Rozwiązaniem tego problemu jest zrozumienie aspiracji, oczekiwań i podejścia do pracy przedstawicieli pokolenia Y. Młodzi utalentowani pracownicy, widząc brak perspektyw i możliwości samorozwoju, często zaczynają być zniechęceni, tracą zapał do pracy, a w konsekwencji przechodzą do innych firm. Kluczem do zatrzymania najzdolniejszych jest wykorzystanie w pełni ich potencjału, wiedzy oraz wszystkich zalet. Nagradzanie pracowników udziałami w firmie za odpowiedni nakład pracy i sukcesy może istotnie wpłynąć zarówno na ich motywację, satysfakcję, jak i poczucie bezpieczeństwa. Nie bez znaczenia w przypadku millenialsów jest także identyfikacja z organizacją, w której pracują oraz bycie beneficjentem jej sukcesów.

„Mówi się, że każde pokolenie ma własny czas. Nie inaczej jest z przedstawicielami pokolenia Y. Mamy w tym przypadku do czynienia z młodymi, świetnie wykształconymi i ambitnymi ludźmi. Problemem jest jednak ich kompletnie inne podejście do pracy i życia w porównaniu z poprzednią generacją. Niestety, obowiązki wielu millenialsów są poniżej ich kwalifikacji. Często rodzi to frustrację i niechęć do dalszego rozwoju zawodowego. Do tego dochodzi także problem w zakresie identyfikacji z miejscem pracy oraz motywacją. Jeżeli mamy w firmie zdolnego managera i chcemy go zatrzymać na dłużej, to czy najlepszym rozwiązaniem nie będzie wyróżnienie go udziałami w organizacji, dla której pracuje? Na tym polega właśnie stosowany przez nas model management equity. Z wyróżniających się pracowników robimy współudziałowców, którzy mają realny wpływ na życie firmy oraz realizują się zawodowo” – komentuje Bartosz Kaczmarczyk, Prezes Grupy Kapitałowej Loyd.

Jedynie 16 proc. badanych pracowników z pokolenia Y deklaruje, że przy wyborze pracy kieruje się wyłącznie wynagrodzeniem. Z kolei dla 8,5 proc. najważniejsza jest równowaga między życiem prywatnym i zawodowym, a dla 7 proc. dobra atmosfera (źródło: Deloitte). Wielu młodych pracowników charakteryzuje myślenie „out of the box” – nie chcą iść na skróty, chcą działać, rozwijać się i są kreatywni. Millenialsi mają także wiele pasji, które chcą realizować po godzinach. Jak to wszystko pogodzić?

„Z doświadczenia wiemy, że w wielu przypadkach kluczowe jest elastyczne podejście do młodych pracowników. We współpracy z millenialsami nie sprawdzą się schematy czy sztywno ustalone regulaminy. Są to ludzie, którzy świetnie radzą sobie z zadaniami projektowymi. Są bardzo komunikatywni i otwarci, jednak w przeciwieństwie do poprzedniego pokolenia – nie charakteryzuję ich owczy pęd za karierą. Jeżeli ktoś chce jechać w 3 miesięczną podróż dookoła świata lub oddać się swojej pasji na kilka tygodni – to po prostu to zrobi. Nie zmienia to jednak faktu, że świetnie wykonuje swoją pracę i jest bardzo efektywnym managerem. Ułożenie sobie pracy z przedstawicielami pokolenia Y to jedno z większych wyzwań jakie stoi przed zarządami wielu firm. Przed zmiana pokoleniową nie da się uciec” – podsumowuje Bartosz Kaczmarczyk, Prezes Grupy Kapitałowej Loyd.

Blisko 20 proc. młodych ludzi wchodzących dopiero na rynek pracy myśli o założeniu własnej firmy lub start-upu (źródło: BIG InfoMonitor). Millenialsi coraz częściej wybierają także pracę w mniejszych firmach i agencjach, których plusem jest dobra atmosfera oraz rzeczywisty wpływ na sytuację w organizacji. Zmorą wielu młodych pracowników jest także wykonywanie pracy poniżej ich kwalifikacji czy możliwości.

„Dla wielu młodych praca w mniejszej firmie czy start-upie jest szansą na uniknięcie sztywnych korporacyjnych reguł. W małej firmie panuje większe zaufanie do pracownika oraz bezpośredni kontakt z przełożonymi. Pozwala to millenialsom na realizowanie własnych pomysłów, gwarantuje komfort pracy i niecodziennie podejście do wielu tematów. W małych firmach nie ma zwyczaju pracy po godzinach w domu, a w niektórych pracuje się częściowo zdalnie. Zespoły są dopasowane, zgrane i mają wspólny cel, co przekłada się na ich większą efektywność. Nie bez powodu to właśnie młode spółki i start-upy są liderami w innowacjach i nowatorskich rozwiązaniach, które później wykorzystują duże korporacje” – dodaje Hanna Listek, Dyrektor Zarządzający Polskiego HR.

Kontakt dla mediów:
Tomasz Szymanowski
Unicorn Media
tel. +48 22 400 06 58
mob. +48 691 45 12 13
mail: t.szymanowski@unicornmedia.pl
www.unicornmedia.pl

O GRUPIE
Grupa Kapitałowa Loyd powstała w odpowiedzi na ekspansywny rozwój wcześniejszych projektów inwestycyjnych. LOYD S.A. w ramach struktury holdingowej skupia spółki operujące głównie w sektorze HR, BPO, Contact Center i HORECA. Operuje wokół inwestycji i zarządzania aktywami. W strukturze Grupy znajduje się Polski HR S.A., Shangri La S.A., Sales Concept S.A oraz Loyd Shared Services.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij